Coraz częściej sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Obecnie, rozpowszechniana jest aparatura do zdalnej diagnostyki, mierząca pracę serca przez całą dobę. Algorytmy są w stanie usprawnić pracę lekarzy, wykonując całkowity odczyt EKG. Algorytm o nazwie CoDE-ACS przetestowany na 10 286 pacjentach w sześciu krajach, był w stanie wykluczyć zawał serca u ponad dwukrotnie większej liczby pacjentów z dokładnością 99,6%[1]. Narzędzie AI może pomóc w zlikwidowaniu nierówności w diagnozowaniu choroby. Algorytm jest skuteczny, niezależnie od płci, wieku i wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Ogromny potencjał algorytmów w kardiologii

Analiza badania EKG, czyli jednego z najbardziej znanych badań, odbywa się obecnie manualnie. Wymaga dużej ekspertyzy i doświadczenia lekarza, który intepretuje wyniki. Rozpoznanie sygnałów EKG jest żmudne i czasochłonne, a czas oczekiwania pacjenta na wyniki może potrwać nawet kilka dni. W przypadku chorób sercowo-naczyniowych profilaktyka i wczesna diagnoza są bardzo istotne.  Obecnie, dostępna technologia umożliwia nieustannie monitorowanie pacjentów, zarówno w szpitalu jak i w domu. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią zautomatyzować analizę sygnałów EKG i uczynić ją bardziej precyzyjną. Dzięki sztucznej inteligencji, sygnały z przeprowadzonego badania nie są rozpatrywane przez człowieka, ale za pomocą algorytmów opracowanych na podstawie danych pochodzących z uderzeń serca. Pozwalają one w krótkim czasie sporządzić przejrzysty raport, który jest gotowy do interpretacji przez lekarza i postawienia końcowej diagnozy.

,,Są to bardzo obiecujące badania, które pokazują nam potencjał zastosowania algorytmów w kardiologii.  Sądzę,  że sztuczna inteligencja będzie odgrywała istotną rolę w kardiologii obrazowej. Dla pacjentów z ostrym bólem w klatce piersiowej spowodowanym zawałem serca, wczesna diagnoza i leczenie ratują życie. Niestety, wiele stanów powoduje te powszechne objawy, a diagnoza nie zawsze jest prosta. Wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji do wspierania decyzji klinicznych ma ogromny potencjał w zakresie poprawy opieki nad pacjentami i wydajności w naszych przepełnionych oddziałach ratunkowych. Tego typu rozwiązania umożliwią przyspieszenie selekcji pacjentów do konkretnego typu leczenia. Natomiast, myślę, że pomimo jej coraz częstszego wykorzystania, sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić człowieka’’ podkreśla  prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, ekspert kampanii „Akcja Kardioprotekcja”, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Warszawie.

 Sztuczna inteligencja szansą dla lekarzy i pacjentów

Korzyści z zastosowania sztucznej inteligencji w kardiologii można wymienić wiele. Wśród tych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na pracę lekarzy można wyróżnić skrócony czas poświęcony na analizę badań EKG oraz większą precyzję diagnostyczną. Pozwala to na możliwość diagnostyki większej liczby pacjentów. Ponadto, sztuczna inteligencja ma podpowiadać, standaryzować i być dodatkowym źródłem informacji dla lekarza.

,,Sztuczna inteligencja będzie wspomagać lekarzy w pracy, ale to nie algorytm podejmie za nas decyzję. Będzie analizować dane w czasie realnym, dostarczać informacje a także monitorować stan pacjenta, zwłaszcza poza szpitalem’’  – dodaje prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski.

Ze względu na rosnącą liczbę osób wymagających diagnostyki kardiologicznej, sztuczna inteligencja przyczyni się do zwiększenia korzyści również dla pacjentów. Wśród nich wymienić można skrócenie kolejek do kardiologów, objęcie profilaktyką i leczeniem szerszej grupy pacjentów, precyzyjne i wczesne wykrywanie nieprawidłowości rytmu serca, ograniczenie biurokracji i zwiększenie czasu na kontakt lekarza z pacjentem. Niewątpliwie, długoterminowo przyczyni się to do zwiększenia satysfakcji z usług służby zdrowia.

Kardiotest – nowoczesne narzędzie wspierające profilaktykę kardiologiczną

W trosce o poprawę jakości życia polskich pacjentów eksperci kampanii „Akcja Kardioprotekcja”  stworzyli specjalne narzędzie – KardioTest, które ułatwia zbadanie  kondycji własnego serca. Jest on skierowany zarówno do osób przed incydentem sercowo-naczyniowym jak i po przebytym zawale lub udarze. Eksperci opracowując to narzędzie postawili sobie za cel edukowanie nawyków kardioprotekcyjnych Polaków. KardioTest wskazuje obszary w zakresie profilaktyki kardiologicznej oraz rehabilitacji kardiologicznej, o które pacjent powinien zadbać w pierwszej kolejności. Test diagnozując złe nawyki, indywidualizuje zalecenia i zachęca pacjentów do wdrożenia dobrych praktyk kardioprotekcyjnych.

[1] https://hospitalhealthcare.com/clinical/cardiovascular/ai-tool-aids-heart-attack-diagnosis-speed-and-accuracy-say-researchers/

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content