Światowa Organizacji Zdrowia zaleca dla osób dorosłych tj. od 18. do 64. roku życia, co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej w tygodniu. Tylko 39% Polaków jest aktywnych w stopniu zalecanym przez WHO, a 50% rodaków nie uprawia żadnego sportu. Osoby starsze są aktywne jedynie w związku z przemieszczaniem się, a zalecenia WHO dla tej grupy wiekowej spełnia ok. 5% osób powyżej 65 r.ż.

Czas izolacji społecznej z powodu pandemii jest dużym wyzwaniem nawet dla tej połowy Polaków, która uprawia sport. W czasie pandemii ci, którzy już wcześniej byli aktywni fizycznie najchętniej korzystali z jazdy na rowerze. Popularność zyskały treningi ogólnorozwojowe, jak gimnastyka czy aerobik, treningi dostępne online do przeprowadzenia w warunkach domowych oraz spacery.

Korzyści zdrowotne, jakie płyną z regularnej aktywności fizycznej są nieocenione. Mają udowodniony, pozytywny wpływ na pacjentów z chorobami serca, z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, astmą, chorobami reumatycznymi czy depresją. Ruch podnosi poziom poczucia zadowolenia i zwiększa odporność również na stres. Jest to szczególnie ważne w czasach pracy zdalnej, kwarantanny oraz w czasach epidemii cukrzycy oraz otyłości.

Diabetolodzy już odnotowują zwiększoną ilość zachorowań na cukrzycę typu 2 i to zwłaszcza u młodszych osób.

Dlatego NFZ w trosce o zdrowie wszystkich Polaków gorąco namawia do ćwiczeń  i  zdrowego żywienia w ramach programu 8 TYGODNI DO ZDROWIA.

Dzisiaj pod okiem trenerów personalnych możemy wykonać Trening 6 interwałowy „Gibali”:

Większość ludzi usprawiedliwia nieaktywność brakiem czasu. Według prof. Martina Gibali podejście interwałowe może być skuteczniejsze – osiąga się te same korzyści zdrowotne i sprawnościowe, co w tradycyjny sposób, ale w krótszym czasie.

Trening „Gibali” składa się z 4 serii, po każdej serii 1 minuta na regenerację. W każdej serii jest 8 ćwiczeń po 30 sekund. Pomiędzy każdym ćwiczeniem 15 sekund odpoczynku.

Proponowany plan treningowy w szóstym tygodniu –150 minut aktywności fizycznej

  • 1 x Trening 6 interwałowy „Gibali”– 35 min
  • 1 x Trening 5 obwodowy  – 35 min
  • 1 x Trening 4 interwałowy aerobowy „Tabata”– 35 min
  • 45 minut rower, Nordic Walking lub marsz

Aktywność fizyczna może powodować w mózgu korzystne zmiany, zwiększa nam się o 2 % ilość komórek nerwowych w obrębie hipokampu, który odpowiada za koncentrację, równowagę, myślenie i czas reakcji  – wyjaśnia lek. Anna Plucik-Mrożek, ekspert 8 TYGODNI DO ZDROWIA.

Osoby, które mają dobrą kondycję, mają lepsze wyniki testów z matematyki, języków, z nauk humanistycznych, są inteligentniejsze – dodaje lek. Anna Plucik-Mrożek.

Do programu treningowego można dołączyć w każdej chwili.

✅ Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia zacząć program 8 TYGODNI DO ZDROWIA od „Treningu 1 – czyli adaptacja”.

✅ Wszystkie testy, informacje oraz już opublikowane filmy z ćwiczeniami niezbędne do rozpoczęcia treningów z #8TygodniDoZdrowia znajdziesz na stronie – https://linkd.pl/aaef Trenujący powinni ćwiczyć we własnym tempie, a NFZ nie ponosi ryzyka ewentualnych kontuzji lub urazów powstałych podczas wykonywania treningów.

W przypadku wątpliwości czy ten program jest dla Ciebie odpowiedzi znajdziesz tutaj – Zaplanuj swoje „8 TYGODNI DO ZDROWIA” – https://linkd.pl/kurp

Przydatne linki projektu #8TygodniDoZdrowia:

– zapraszamy do zapoznania się z programem i zespołem ekspertów, w filmie startowym: https://youtu.be/TQVZyvArdjc

 TRENING 1 – „Adaptacja – czyli zaczynamy”  – https://youtu.be/100oBdPNANw
 TRENING 2 – “Budujemy wydolność”https://www.youtube.com/watch?v=pr5j_pbVUjw
 TRENING 3 – “Ćwiczymy z obciążeniem”https://youtu.be/Z-lQb4jWtQs
 TRENING 4 – “Tabata i nasze pierwsze interwały”https://www.youtube.com/watch?v=Z-lQb4jWtQs
 TRENING 5 – “Wzmacniamy siłę mięśni”https://www.youtube.com/watch?v=-Stru8pmME8

– do strony Akademia NFZ
www.akademia.nfz.gov.pl

– do kanału YT Akademia NFZ
https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA

– link do fanpage Akademia NFZ
https://www.facebook.com/akademianfz/

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content