Każdy z uczestników korzystał z 10 zabiegów indywidualnych i 10 zabiegów zbiorowych w postaci gimnastyki aerobowej i ćwiczeń w basenie pod okiem rehabilitanta.

Oprócz zabiegów i zakwaterowania w cenie turnusu mieliśmy wyżywienie w postaci 3 posiłków dziennie serwowanych w formie stołu szwedzkiego.

Podczas 8 – dniowego pobytu korzystaliśmy z dwóch wieczorków tanecznych i karaoke. Wspólnie z innymi grupami przebywającymi w tym czasie w ośrodku wesoło się bawiliśmy. Korzystaliśmy z wycieczek po Łebie i okolicy, a także byliśmy na ruchomych wydmach w Słowińskim Parku Narodowym i w Muzeum Wyrzutni Rakietowej. Wycieczkę kończyliśmy rejsem statkiem po Jeziorze Łebsko.

Mieliśmy również okazję spotkać się z kapelą kaszubską, zapoznać się ze zwyczajami i językiem kaszubskim, posłuchać piosenek w tym języku, a nawet razem z kapelą pośpiewać.

Sprzyjała nam piękna słoneczna pogoda, którą wykorzystaliśmy do spacerów brzegiem morza i marszu z kijkami nordic walking.

Wszyscy zadowoleni wracając do Rypina dziękowali organizatorom i prosili o następne takie wyjazdy.

Utwierdza nas organizatorów w przekonaniu, że takie (to już drugie) wyjazdy mają sens. Rehabilitacja i zmiana klimatu, a także wysiłek fizyczny przynoszą ulgę w dolegliwościach. My chorzy ,,słodcy” głównie seniorzy możemy w ten sposób poznać nowe piękne zakątki naszego kraju.

Wspólne spotkania, spacery z innymi poznanymi ludźmi owocują wieloma akcentami integracyjnymi, wyzwalają dużo energii w niepełnosprawnych i pozwalają z optymizmem patrzeć na dalsze życie.

 

Prezes PSD w Rypinie
Ryszard Matuszak

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content