Druga połowa roku dla PSD Koło Stalowa Wola była dość pracowita i już 9 lipca 2017 r. uczestniczyliśmy w akcji „Weekend dla Zdrowia”. Była to impreza zorganizowana dla mieszkańców miasta Stalowa Wola. Na placu przy Miejskim domu Kultury powstało miasteczko profilaktyczne, w którym można było nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zmierzyć sobie ciśnienie, poziomu cukru i cholesterolu. Nasze stanowisko było bardzo często odwiedzane przez mieszkańców i po kilkugodzinnej pracy w pozytywnym nastroju nastąpił odpoczynek. A pełny relaks i psychiczny odpoczynek zdobyliśmy w trakcie spotkania z psychologiem Marią Dekert.

 

 

 

 

 

27 września zaprosiliśmy seniorów, mieszkańców Stalowej Woli do Międzyuczelnianej Biblioteki Publicznej na spotkanie z lekarzem specjalistą chorób wewnętrznych, gastrologiem, doktor Teresą Sudoł, która mówiła o chorobach seniorów najczęściej diagnozowanych w Powiatowym Szpitalu w Stalowej Woli. Doktor Teresa Sudoł podkreślała jak ważna jest w codziennym życiu aktywność fizyczna, poprawa sprawności umysłowej i zdrowa dieta. Zwracała uwagę na wiele zaburzeń związanych z wiekiem.

Dodatkowo dietetyczka Beata Mastalarczyk podkreśliła jak ważna dla zdrowia seniora jest dieta i spożywanie nieprzetworzonych produktów. Było to bardzo ciekawe spotkanie, za które seniorzy owacyjnie podziękowali prelegentom.

19 października, także w Międzyuczelnianej Bibliotece, seniorzy wzięli udział w spotkaniu ze specjalistą reumatologiem, Zbigniewem Golą. Lekarz udzielał informacji co dzieje się z kondycją seniorów. Podkreślał, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania dobrej formy poprawiającej stan naszego ciała. Nawet zwykły, codzienny spacer pozwala na zwiększenie sprawności fizycznej. Z kolei dietetyczka Teresa Kaczmarzyk-Chamera zwracała uwagę na dodatki do żywności w produktach, które spożywamy, bo już niewielka ilość szkodliwego barwnika może wywołać reakcję alergiczną.

Członkowie PSD Stalowa Wola działają dla mieszkańców miasta integrując się z lokalną społecznością. Cukrzyca ma często wiele powikłań, dlatego też promujemy szczepienia przeciw grypie uświadamiając o niebezpieczeństwach, które są efektem zachorowalności na tę chorobę. Trudno jest przekonać ludzi starszych do szczepień ale internista prowadzący spotkanie rzeczowo argumentował potrzebę szczepień przeciw grypie.

Mijający rok był bardzo pracowity ale w nagrodę zorganizowaliśmy wspólne, przyjacielskie spotkanie opłatkowe, wspólne kolędy. Spotkanie opłatkowe połączone zostało z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą i z tej okazji podziękowania za aktywną pracę na rzecz Stowarzyszenia otrzymali:

  1. Dyplomy uznania PSD ZG – diabetolog Barbara Sudoł oraz farmaceuta Paweł Zbęk
  2. Dyplomy PSD Stalowa Wola – Ela Bartosik, Basia Czerniatowicz, Tosia Kłak, Halina i Wacek Miśkiewicz, Ania Turosz, Krysia Winiarska.

Wszystkie działania w 2017 roku były możliwe dzięki dotacji Gminy Stalowa Wola.

W 2018 roku, dokładnie 14 stycznia wzięliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Jak co roku o tej porze, w Parku Miejskim odbył się Bieg oraz Marsz Nordic Walking „Policz się z cukrzycą”. Celem tej akcji jest wyrażenie solidarności z chorymi na cukrzycę. Podczas imprezy, dzięki naszej pomocy można było przeprowadzić badania cukru, ciśnienia i cholesterolu Była to też okazja, aby popularyzować wiedzę na temat cukrzycy oraz propagować zdrowy tryb  życia. Chcemy pomagać i wspierać innych, co daje nam wiele pozytywnych odczuć.

Anna Wysokińska
Prezes Koła PSD Stalowa Wola

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content