Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Aktualności
  6. /
  7. Nie będzie problemów z...

Ministerstwo Zdrowia w dniu 10 marca 2020 roku opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 marca 2020 r. Wykaz ten publikowany jest już od lat i co pewien czas pojawia się jego aktualizacja. Ten z dnia 10 marca jest kolejnym po obwieszczeniu z 5 marca br. i jest związany z koronawirusem. Wyjaśniamy, o co chodzi w tym wykazie i czy zakup insulin oraz pasków do glukometrów jest zagrożony!

Czym jest wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności?

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową, obowiązkiem inspektorów farmaceutycznych działających w poszczególnych województwach jest monitorowanie i zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Na tej podstawie Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona. Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

Preparaty wpisane na listę nie mogą być sprzedawane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powinno to gwarantować ich większą dostępność w kraju, dla polskich pacjentów. Zakaz oczywiście nie dotyczy pacjentów, którzy zabierają ze sobą potrzebne leki na zagraniczne wyjazdy.

Najnowsze obwieszczenia zawiera 1587 pozycji. Ostatnia lista z 6 marca zawierała 1324 ogłoszonych preparatów. W wykazie umieszczono wszystkie preparaty insulinowe, jest ich aż 53. Na liście znajdują się m.in. następujące insuliny: Abasaglar, Actrapid, Apidra, Fiasp, Gensulin M30, Gensulin M40, Gensulin M50, Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix25, Humalog Mix50, Humulin M3, Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Insuman Basal SoloStar, Insuman Comb 25, Insuman Comb 25 SoloStar, Insuman Rapid, Insuman Rapid SoloStar, Lantus, Levemir, Liprolog, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30, NovoMix 50, NovoRapid, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R , Semglee, Toujeo, Tresiba.

Na liście znajdują się też wszystkie dostępne paski do glukometrów do pomiaru cukru we krwi (m.in. Accu-Chek Performa, Contour Plus, OneTouch Select Plus), a także nowoczesne leki przeciwcukrzycowe – od niedawna częściowo refundowane – flozyny, tj. Invokana, Jardiance, Forxiga.

Obwieszczenie ma charakter prewencyjny

W związku z sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wirusa SARS-CoV-2 zwanego COVID-19 oraz sytuacją globalną w tym zakresie Minister Zdrowia opublikował zaktualizowany wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn.zm.).

W odniesieniu do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 2020 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do aktualnie obowiązującego obwieszczenia dodano kolejne produkty lecznicze, stosowane prewencyjnie w stanach tzw. „grypowych”, czyli produkty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Umieszczono również środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze. Utrzymano dotychczas wpisane produkty lecznicze, jak również wyroby medyczne z kategorii: czepki medyczne, fartuchy chirurgiczne, fartuchy włókninowe, maski chirurgiczne, maski do podawania tlenu, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, rękawice chirurgiczne, rękawice zabiegowe, termometry elektroniczne.

Należy szczególnie zaznaczyć, iż OBWIESZCZENIE MA CHARAKTER PREWENCYJNY – jest to lista leków, środków spożywczych i wyrobów zagrożonych brakiem dostępności, a nie niedostępnych. Wykaz powstaje przy współpracy z jednostkami podległymi Ministrowi Zdrowia – Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, a także Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Aptekarską, producentami produktów leczniczych i wyrobów medycznych i jest na bieżąco aktualizowany.

Koronawirus a obwieszczenie Ministra Zdrowia

Federacja Diabetyków wystosowała pisma do firm farmaceutycznych, czy przewiduje się ewentualne problemy z dostępnością insulin i sprzętu dla diabetyków w związku z epidemią koronawirusa. Firma Novo Nordisk informuje, że insulina na rynek polski produkowana jest w Brazylii i Danii. Firma nie przewiduje problemów w dostępie do insuliny. Potwierdzają to hurtownie i apteki, w których BEZ problemu można na bieżąco kupić najpopularniejsze insuliny tej firmy. Insulina Fiasp, której refundacja została wprowadzona od 1 marca 2020 także jest dostępna w hurtowniach. Nie ma jej „na stanie” w aptekach bo dotychczas była sprzedawana w niewielkiej ilości. Jeśli zamówicie na pewno będzie dostępna. Firma Sanofi informuje, że nie przewiduje problemów z dostępnością insulin. Ma różne źródła zaopatrzenia, a zakłady produkcyjne działają bez zmian. Firma Medtronic zapewnia, że pompy i osprzęt produkowane są w USA, Portoryko i Danii. Firma monitoruje sytuację i nie przewiduje przerw w dostawach.

Pamiętajcie, że każdy rozsądny diabetyk powinien ZAWSZE, nie tylko teraz, mieć niewielki zapas insuliny i potrzebnego osprzętu.

Pełna lista dostępna jest tutaj: Obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 10 marca 2020 r.

Źródło: mojacukrzyca.org

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content