Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Lekarze rodzinni o leczeniu...

 

  • Jak podkreśliła Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, cukrzyca może prowadzić do groźnych, a nawet śmiertelnych powikłań
  • Szacuje się, że w Polsce cierpi z powodu cukrzycy ponad 3 mln osób
  • Kolejny milion nawet nie wie, że choroba już niszczy ich organizm

 

Lekarze rodzinni o leczeniu cukrzycy w przychodniach POZ. Ważne zmiany

W ocenie Porozumienia odkąd w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej lekarze prowadzą diabetyków w ramach opieki koordynowanej pacjenci zmienili podejście do leczenia – są bardziej zdyscyplinowani i zaangażowani w proces leczenia.

Cukrzyca to wielonarządowa choroba cywilizacyjna i jednym z najczęstszych schorzeń, z jakim zgłaszają się pacjenci do lekarza POZ. Współczesna opieka specjalistyczna nad diabetykami wymaga podejścia kompleksowego, a takie umożliwia opieka koordynowana. Dlatego, jak tłumaczy Porozumienie, większość pacjentów z cukrzycą typu 2 powinna być leczona w ramach POZ.

– Opieka koordynowana w POZ ma bardzo wiele do zaoferowania. Diabetycy traktowani są w ramach opieki koordynowanej w sposób szczególny i oni to czują. Efekt jest taki, że bardziej angażują się w sam proces leczenia. W ramach przychodni POZ w Radomiu regularnie spotykam się z chorymi na cukrzycę. Na początku co miesiąc. Rezerwuję więcej czasu na rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka – ocenił wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie lek. Wojciech Pacholicki cytowany w poniedziałkowym komunikacie.

Opieka koordynowana w POZ to lepsza opieka nad pacjentem z cukrzycą

Jak podkreślają autorzy komunikatu, opieka koordynowana umożliwiła podniesienie standardu opieki nad pacjentem cukrzycowym. Chory ma szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarza POZ niż do specjalisty w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Sprawniejsza jest komunikacja, prowadzenie chorego, wizyty odbywają się częściej, jeśli jest taka potrzeba. Z poziomu POZ pacjent ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki, terapii i leków.

– My możemy być drogowskazem dla chorego na cukrzycę, ale w niczym pacjenta nie wyręczymy. Sam musi zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana mu to uświadamia. POZ to jest to miejsce, gdzie możemy skutecznie leczyć chorych, dobrać im leki i nowoczesne terapie i najważniejsze – edukować ich – powiedziała specjalistka medycyny rodzinnej Agata Sławin.

Cukrzyca jest nieuleczalną chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi na skutek upośledzonego działania lub wydzielania insuliny. Nieleczona lub niezdiagnozowana cukrzyca daje powikłania i niszczy wzrok, nerki, mózg, naczynia krwionośne, powoduje uszkodzenia stóp. W Polsce 90 proc. zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, natomiast 10 proc. cukrzycy typu 1. Na cukrzycę typu 2 chorują coraz młodsze osoby.

W październiku ubiegłego roku w życie weszło rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Przepisy wprowadziły opiekę koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej i znacząco rozszerzyły pakiet badań, na jakie będzie mógł kierować pacjenta lekarz rodzinny, m.in. o badania z zakresu właśnie diabetologii. Opieka koordynowana dotyczy zarówno pacjentów zarówno z cukrzycą typu 1, jak i cukrzycą typu 2.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content