W dniu 18 grudnia Zarząd  Oddziału Powiatowego PSD w Rypinie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku zorganizował spotkanie opłatkowe chorych na cukrzycę. W uroczystości tej brało udział 80 osób z zaproszonymi gośćmi:

 • Wicestarosta Rypina – Marek Tyburski,
 • Burmistrz Miasta Rypin – Paweł Grzybowski,
 • Wójt Gminy Rypin – Janusz Tyburski,
 • Kierownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta – Monika Kalinowska,
 • Prezydium Kujawsko – Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego PSD w Bydgoszczy w składzie: Gabriela Tomicka, Henryk Zbigniew Ochniak, Beata Skowron,
 • Diabetolog Roman Wasielewski jednocześnie wykładowca w ,,Szkole Cukrzycy”,
 • Pielęgniarka diabetologiczna prowadząca warsztaty cukrzycowe w ,,Szkole Cukrzycy” – Marianna Łaszewska,
 • Delegacje Koła Polskiego Związku Niewidomych – Klubów Seniora ,,Srebrny Włos” i ,,Wrzosy” z Rypina.

Dzień 24 grudnia to najpiękniejszy i najmilszy sercu dzień w roku. Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór roku. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, w którym Wigilię Bożego Narodzenia obchodzi się tak uroczyście jak w Polsce. Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i Słowacji. Zwyczaj łamania opłatkiem jest nieznany poza Polską i Litwą.

W krótkim podsumowaniu mijającego roku zaakcentowano m.in.:

 1. Prowadzenie już 8 rok edukacji diabetologicznej w ramach ,,Szkoły Cukrzycy” 1 raz w miesiącu,
 2. Udział w marszu nordic walking ,,O 10 tysięcy kroków dalej od cukrzycy” odbytego w ramach Pucharu Ziemi Dobrzyńskiej organizowany przez Polską Federację Nordic Walking. Maszerowało 342 uczestników, w tej liczbie 78 diabetyków ze Stowarzyszenia. Badaniom przesiewowym poddało się 155 osób,
 3. Dwudniowa akcja dla społeczeństwa powiatu rypińskiego 9 i 10 września prowadzona podczas Dożynek Powiatowych ,,Rypin AGRA 2017” pod hasłem ,,STOP OTYŁOŚCI – NIE DAJ SIĘ CUKRZYCY. Z badań przesiewowych w kierunku cukrzycy skorzystało blisko 1000 osób,
 4. Udział 53 osób niepełnosprawnych w Ogólnopolskim Sympozjum Diabetologicznym ,,DIABETICA EXPO” odbywającym się w UMK w Toruniu 22 i 23 września.

Ostatnie 3 przedsięwzięcia dofinansował w ramach ogłoszonego konkursu Samorząd Powiatu Rypińskiego.

 1. Integrowanie środowiska diabetyków poprzez organizowanie imprezy kulturalnej, wycieczki turystyczno – krajoznawczej i rekreacyjno zdrowotnej:
 2. 28 lutego 2017r. zorganizowano kolejny Bal Diabetyka na koniec karnawału przy muzyce na żywo. Bawiło się blisko 100 osób,
 3. 9 i 10 maja 2017r. odbyła się dwudniowa wycieczka ,,Szlakiem Tatarskim na Podlasiu” dla 52 niepełnosprawnych diabetyków,
 4. Turnus zdrowotny dla 12 niepełnosprawnych diabetyków ze Stowarzyszenia w dniach 30 września – 7 październik 2017r. w ORW ,,Aura” w Jastrzębiej Górze.

Dwa ostatnie wyjazdy dofinansował PFRON.

Podziękowałem Zarządowi za wspólnie przepracowany rok, za wspieranie w podejmowaniu inicjatyw wyrażając jednocześnie nadzieję, że nie zabraknie członkom Zarządu ochoty do dalszych wyzwań w nowym roku, a sprostanie im będzie źródłem satysfakcji i kolejnych sukcesów.  Za sukces i osobistą satysfakcję uważam przyznanie mi przez Kapitułę Zarządu Głównego PSD Statuetki ,,Kryształowego Kolibra” i tytułu ,,Społecznika Roku 2017”. Podziękowania skierowałem również do Władz Samorządowych Miasta i Powiatu za dotychczas pomyślną współpracę życząc Im zadowolenia i satysfakcji z podejmowanych decyzji oraz dużo ludzkiej życzliwości na co dzień.

Zaproszeni goście bardzo pozytywnie i z uznaniem odnieśli się do naszych działań podejmowanych na rzecz chorych na cukrzycę jak i całego społeczeństwa powiatu rypińskiego. Zadeklarowali dalszą współpracę finansową i pozafinansową składając najlepsze życzenia świąteczno – noworoczne.

W świątecznym nastroju przełamaliśmy się opłatkiem życząc sobie by za rok spotkać się w tym samym gronie. Zasiedliśmy do wspólnego stołu, na którym przygotowane były potrawy wigilijne przez członkinie Stowarzyszenia, a wśród nich m.in. barszcz z uszkami, tradycyjne pierogi, ryby i śledzie w różnej postaci, sałatki, a także wspaniałe dietetyczne wypieki. Wspólne kolędowanie prowadził członek zespołu muzycznego ,,Sami Swoi” Jerzy Trędewicz.

Nasze Wigilijne rozważanie zakończyły wspaniałe słowa Czerwonych Gitar:

Jest taki dzień, bardzo ciepły – choć grudniowy,

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,

Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich,

Dzień, który już każdy z nas, zna od kołyski,

Niebo – Ziemi, Niebu – Ziemia,

Wszyscy wszystkim ślą życzenia,

Drzewa – ptakom, Ptaki – drzewom,

Tchnienie wiatru – płatkom śniegu,

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku,

Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku,

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem,

Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze.

Poniżej znajdą Państwo zdjęcia z uroczystości:

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content