­International Diabetes Federation Europe co roku organizuje obóz dla młodych osób z cukrzycą z różnych krajów Europy. Podczas takiego tygodniowego obozu młodzi liderzy szkolą się, wymieniają doświadczeniami oraz omawiają życie z cukrzycą w swoich krajach.

W tym roku obóz odbył się w Rumunii, w miejscowości Cluj-Napoca w dniach 10-16 lipca 2017 roku. Spośród 22 krajów uczestniczyła również przedstawicielka naszego kraju z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Oliwia Kaczmarek z Koła PSD ze Złotoryi.

„IDF Europe Youth Leadership Camp był dla mnie niesamowitym  i niezapomnianym przeżyciem. Jestem dumna z tego, że mogłam reprezentować Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Rumunii. Dzięki uczestnictwu w YLC 2017 mogłam spotkać wiele interesujących osób  i wysłuchać ich dobre i złe doświadczenia związane z cukrzycą, a przede wszystkim mogliśmy wzajemnie się wspierać. Wszyscy uczestnicy YLC 2017 w Rumunii mają nadzieję, że ich działania przyniosą im nowe horyzonty i szanse na przeprowadzenie zmian  w swoich krajach i na świecie w działaniach na rzecz osób z cukrzycą.” – mówi Oliwia Kaczmarek.

Uczestnicy uczyli się jak być dobrym liderem, jak walczyć z dyskryminacją. Bardzo pożytecznym szkoleniem okazało się tworzenie różnych projektów, planowanie akcji czy stworzenie oryginalnej strony internetowej dla osób z cukrzycą. Dzięki różnej tematyce warsztatów oraz aktywności fizycznej uczyliśmy się dobrej współpracy, ponieważ współpraca jest kluczem do sukcesu.

Mieliśmy zaszczyt poznać osoby z IDF, które przyleciały specjalnie dla nas do Rumunii oraz rozmawiały z nami przez Skype, jeśli nie było innej możliwości skontaktowania się. Byli bardzo pomocni i znajdowali odpowiedź na każde nasze pytanie.

Byliśmy pełni pozytywnej energii, co udzielało się naszym opiekunom. Wszystko, co robiliśmy, miało sens. Warsztaty, aktywność fizyczna, wycieczki. To wszystko spowodowało, że zaczęliśmy lepiej się rozumieć, poznawać się, współpracować.

“International Diabetes Federation Europe Youth Leadership Camp 2017 w Rumunii okazało się dużo lepszym doświadczeniem niż można się spodziewać. Przez ten tydzień dużo się nauczyłam, wiele rzeczy poznałam. Dzięki YLC wiem, że mogę zrobić coś więcej. Wszyscy mamy nadzieję na dalszą współpracę i spotkania, by wymienić się następnymi doświadczeniami, porozmawiać, spotkać się razem. YLC polecam wszystkim osobom. Jest to cudowne doświadczenie, które warto przeżyć.” – dodaje Oliwia Kaczmarek.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content