Badania poziomu cukru we krwi
i Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w ministerstwach
– akcja w ramach kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”

 W celu zwrócenia uwagi na problem niskiej świadomości na temat cukrzycy, jej powikłań i metod leczenia –  Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, organizator kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” przeprowadziła akcję bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w wybranych ministerstwach. 

W czerwcu i na początku lipca br. w czterech ministerstwach: Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Rozwoju oraz Ministerstwie Sportu i Turystyki prowadzone były działania, mające na celu zwrócenie uwagi na problem niskiej świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy – wśród osób zdrowych ignorujących wczesne objawy, chorych, którzy poprzez złą dietę, niską aktywność fizyczną i niewłaściwe leczenie narażają się na groźne powikłania choroby. Walor edukacyjny miało już samo badanie. Wiele osób nie wiedziało w jaki sposób dokonuje się pomiaru cukru i jak często powinno się je powtarzać. Dla niektórych zaskoczeniem było, że można je wykonywać nie tylko na czczo, ale nawet zaraz po posiłku.

Podsumowanie działań „Ścigamy się z cukrzycą” w ministerstwach

Akcja badania cukru we krwi cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Łącznie przebadanych zostało 1700 pracowników administracji publicznej. W Ministerstwie Zdrowia oraz  w Ministerstwie Sportu i Turystyki poziom cukru zmierzyła sobie ponad połowa pracowników. Z kolei najwięcej osób, bo prawie 700 – zgłosiło się na badania w Ministerstwie Rozwoju.

Świadomość cukrzycy, która stała się już chorobą społeczną jest niezwykle ważna. Wielu z nas wciąż jednak nie wie z jakimi konsekwencjami wiąże się to schorzenie i jak skutecznie mu zapobiegać. Niezwykle ważne jest więc prowadzenie działań edukacyjnych, które przyczyniają się do podnoszenia wiedzy na temat samej choroby, jej powikłań i leczenia. W propagowaniu tej wiedzy cenne są wszelkie inicjatywy, podejmowane zwłaszcza przez środowiska pacjenckie, które najlepiej znają potrzeby chorych – podczas badania cukru we krwi powiedział Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia, Zbigniew Król.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera z kolei zachęca do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym – Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, aby się przed nią chronić musimy dbać o swoje zdrowie za pomocą pełnowartościowej diety, regularnych badań oraz aktywności fizycznej. Jestem dumny, że pracownicy ministerstwa dali przykład i chętnie wzięli udział w akcji. Tylko wcześnie wykryta choroba pozwala na normalne funkcjonowanie. Zachęcam wszystkich, aby każdego dnia poświęcili dla siebie trochę czasu i regularnie ćwiczyli. Zdrowie jest naszą największą wartością i należy je pielęgnować. 

Wyniki Wielkiego Testu Wiedzy o Cukrzycy

 W Wielkim Teście Wiedzy o Cukrzycy wzięło udział łącznie 550 osób, w tym m.in. dyrektorzy generalni ministerstw i ministrowie. Przeanalizowane przez instytut badawczy SW Research wyniki „Wielkiego Testu Wiedzy o Cukrzycy” znajdą się w reedycji raportu „Społeczny Obraz Cukrzycy”, który zostanie wydany przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą pod koniec tego roku.

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content