Jak działają szczepionki przeciwko SARS-Cov-2, na ile są skuteczne i bezpieczne? Na te i inne pytania podczas Dialogu Obywatelskiego on-line 14 grudnia br. odpowie dr n. med. Piotr Kramarz, ekspert Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – agencji UE, której zadaniem jest wsparcie państw wspólnoty w walce z chorobami zakaźnymi. Dialog Obywatelski poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga „Crazy Nauka”.

 Koronawirus SARS-CoV-2 zmienił diametralnie nasz dotychczasowy styl życia. Nie ma dziedziny czy gałęzi gospodarki, która nie odczułaby skutków tej zmiany. Nic dziwnego, że cały świat w napięciu czeka, kiedy na rynku pojawią się pierwsze szczepionki przeciw COVID-19. Ogromnej nadziei towarzyszy jednak duży niepokój spowodowany zalewem informacji. Niestety często są to doniesienia niesprawdzone czy wręcz nieprawdziwe.

Aby zapobiec dezinformacji i przybliżyć Polakom fakty na temat szczepionek, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza na spotkanie online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych
z chorobami zakaźnymi, takimi jak SARS, ptasia grypa czy AIDS.

W przestrzeni publicznej pojawia się bardzo dużo mylących informacji na temat szczepionek przeciwko COVID-19. To może budzić duży niepokój wśród obywateli UE. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować rozmowę z ekspertem z ECDC, która jest w stałym kontakcie z instytucjami unijnymi odpowiedzialnymi za kontrolę i dystrybucję szczepionek w krajach UE i organami krajowymi państw członkowskich. Rozmowa odbędzie się w formule prowadzonych już przez nas wcześniej Dialogów Obywatelskich, które dają obywatelom możliwość bezpośredniego zadawania pytań do eksperta. – mówi dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dialog Obywatelski „SZCZEPIONKA PRZECIWKO COVID-19 – FAKTY I TYLKO FAKTY” odbędzie się 14 grudnia br. (poniedziałek), o godz. 18.00 w formule online – transmisja na żywo na YouTube @komisjaeuropejska oraz Facebook @komisjaeuropejska.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty – każdy może w nim uczestniczyć za pośrednictwem internetu. W trakcie Dialogu Obywatelskiego będzie można zadawać pytania w komentarzach pod transmisją na Facebooku lub na czacie na YouTube.

Rozmowę poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego Crazy Nauka https://www.crazynauka.pl/, na którym od dekady piszą o nauce, obalają mity i tropią fake newsy. Laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku: za bloga Crazy Nauka i za audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.

Dodatkowe informacje

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, ECDC (ang. European Centre for Disease Prevention and Control) jest niezależną agencją Unii Europejskiej z siedzibą w Szwecji, odpowiedzialną za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi. ECDC analizuje i interpretuje dane z krajów UE dotyczących 52 chorób zakaźnych, takich jak m.in. SARS, ptasia grypa, HIV/AIDS, grypa lub COVID-19, udziela porad naukowych rządom krajów UE i instytucjom unijnym, odpowiada za wczesne wykrywanie i analizę potencjalnych zagrożeń dla zdrowia w UE, koordynuje europejskie programy szkoleń w zakresie epidemiologii interwencyjnej oraz mikrobiologii w zdrowiu publicznym, pomaga krajom UE w poprawie gotowości na wypadek wystąpienia chorób. ECDC organizuje także ESCAIDE – doroczną europejską konferencję naukową na temat epidemiologii stosowanej chorób zakaźnych.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content