W dniu 26 czerwca 2019 roku Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Miejski w Częstochowie zorganizował przed wakacyjną przerwą wycieczkę do Pszczyny. Celem wycieczki było zachęcenie członków Stowarzyszenia mimo wakacji do aktywnego odpoczynku  i zerwaniem z mitem, że odpoczywa się tylko przebywając w jednym miejscu. Ruch i wzbogacanie swoich doznań z poznawania nowych miejsc, wzbogaca nas, ale też odrywa nas od codziennej wyczerpującej samokontroli i rygoru jakiemu musimy się poddawać w naszej chorobie.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od perły Górnego Śląska jakim jest Muzeum Zamkowe, będącym dawnym zamkiem książęcym. Zaliczany jest on do najwspanialszych zespołów parkowo-pałacowych w kraju. Pszczyński zamek należy do nielicznych muzeów w tej części Europy, które zachowały autentyczne, bogate wyposażenie rezydencji magnackiej z przełomu XIX i XX wieku.

Po zwiedzeniu zamku członkowie Stowarzyszenia udali się na zwiedzanie zabytkowego Parku Zamkowego. W dniu wycieczki panował afrykański upał i spacery po zacienionych alejkach parkowych były wypoczynkiem i ulgą dla wycieczkowiczów. Piękne aleje wiodły uczestników wycieczki aż do rezerwatu żubrów prowadzonego od 1865 roku. Przy rezerwacie żubrów zwiedzaliśmy również 2-kilometrową ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. W tak przyjemnym miejscu wszyscy odpoczęli podziwiając przyrodę. Po nabraniu sił w parku, pomaszerowaliśmy na zabytkowy rynek Pszczyny, którego układ urbanistyczny przetrwał od średniowiecza.

Od rynku otoczonego kamieniczkami, ratuszem oraz kościołami odchodzą wąskie, pełne uroku uliczki,  w tym główny deptak Pszczyny – ulica Piastowska. W cieniu kamieniczek na rynku w stylowych kawiarenkach strudzeni członkowie Stowarzyszenia po kilkugodzinnym zwiedzaniu Pszczyny odpoczywali popijając napoje i regenerując siły na powrót do Częstochowy. Mamy nadzieję, że ta wycieczka nie zniechęci naszych członków do aktywnego wypoczynku ale wręcz odwrotnie zaostrzy apetyt na dalsze odkrywanie i podziwianie miejsc w naszej pięknej Polsce, mając na uwadze własne zdrowie i samopoczucie.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content