W poniedziałek 13 listopada 2017 r. przedstawiciele organizacji pacjenckich spotkali się z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem i przekazali mu „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. W spotkaniu wzięli udział szef gabinetu politycznego ministra zdrowia Tomasz Matynia, a ze strony pacjentów prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska, prezes Stowarzyszenia Aktywni z cukrzycą Eugeniusz Śnieżko oraz twórca i redaktor portalu mojacukrzyca.org Jerzy Magiera.

Podczas spotkania minister Konstanty Radziwiłł pogratulował przedstawicielom organizacji pacjenckich podjęcia się inicjatywy jaką było przygotowanie zasad mających na celu zwrócenie uwagi polskiego społeczeństwa na profilaktykę diabetologiczną, właściwą kontrolę cukrzycy oraz zapobieganie najgroźniejszym powikłaniom tej choroby. W trwającej przeszło sześćdziesiąt minut rozmowie minister podkreślał jak ważne jest podejmowanie działań budujących świadomość społeczeństwa na temat cukrzycy. Zarówno Minister Zdrowia, jak i przedstawiciele organizacji pacjenckich nie mają wątpliwości, że potrzebne są kolejne inicjatywy edukacyjne. Ich zdaniem tylko odpowiednia wiedza na temat cukrzycy wśród Polaków może pomóc w lepszym zapobieganiu i niedopuszczaniu do groźnych konsekwencji tej choroby.

„Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” powstała w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą” 8 listopada 2017 roku, z okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Tego dnia w warszawskim budynku Q22, w ramach wydarzenia „12 wspaniałych rzuca wyzwanie cukrzycy” dwie drużyny wzięły udział w symbolicznym biegu, który miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe.  Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy, przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywni z Cukrzycą, Anna Śliwińska prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, lekkoatletka Adrianna Palka, dziennikarz Maciej Dowbor oraz aktor i triathlonista Krzysztof Wieszczek przebiegli dwanaście pięter warszawskiego wieżowca, zaś na mecie wspólnie sformułowali symboliczną „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Jej twórcy przekonują, że to kierunkowskaz dla wszystkich – tych którzy nie chcą zachorować, a także dla tych, którzy już zmagają się z chorobą.

Deklaracja powstała w odpowiedzi na alarmujące statystki. 12 lat – aż o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych. Na świecie co 6 sekund z powodu powikłań tej choroby umiera 1 osoba. W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Wielu chorych na cukrzycę dotyka szereg powikłań w tym uszkodzenie funkcji nerek, neuropatia z zespołem stopy cukrzycowej, choroby oczu prowadzące czasem do ślepoty. Najpoważniejszym jednak problemem pacjentów z cukrzycą jest wysokie ryzyko zgonu z przyczyn sercowo – naczyniowych. Eksperci podkreślają, że trzeba zrobić wszystko co możliwe, znaleźć i wdrożyć wszelkie dostępne rozwiązania, aby cukrzyca nie łączyła się z inwalidztwem i prognozą krótszego życia.

Relację z biegu mogą Państwo zobaczyć klikając na poniższy link:

http://www.medexpress.pl/12-wspanialych-i-deklaracja-12-zasad/68630

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content