Naukowcy z University of Bath zapowiadają na łamach czasopisma “Nature Nanotechnology” bezkrwawą rewolucję w diabetologii. Ogłosili, że udało im się stworzyć nieinwazyjny plaster, który pozwoli mierzyć poziom glukozy przez skórę, bez potrzeby kłucia się w palec.

Metoda pomiaru nie wymaga krwi, plaster pobiera glukozę z płynu międzykomórkowego rejonu mieszków włosowych wykorzystując sieć mikrosond wykorzystujących delikatny prąd elektryczny – wyjaśnia rmf24.pl.

Pomiary można prowadzić co 10-15 minut przez szereg godzin. W przyszłości plaster powinien bezprzewodowo przesyłać wyniki do smartfona lub zegarka.

Wyniki opublikowanych badań to na razie tak zwany “proof of concept” – dowód, że opracowana metoda faktycznie może poprawnie działać. Jej rozwój, testy i doprowadzenie do fazy produkcji, musi jeszcze potrwać, ale naukowcy z Bath liczą, że ich wynalazek stanie się tanim, niezawodnym instrumentem, który będzie przesyłał wyniki na bieżąco i umożliwi pacjentowi właściwą reakcje na wahania poziomu cukru.

Plastry testowano na skórze świń, gdzie wykazano, że mogą precyzyjnie mierzyć poziom cukru występujący u pacjentów cierpiących na cukrzycę, a także u zdrowych osób, gdzie obserwowano normalne dobowe wahania tego poziomu. Kolejny etap eksperymentów będzie polegał na optymalizacji ustawienia czujników i potwierdzeniu, że plaster może zachować swoje własności przez pełne 24 godziny. Kolejnym etapem będą testy kliniczne.

Źródło: rmf24.pl/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content