Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

 1. Start
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Warto wiedzieć
 6. /
 7. Pozytywne zmiany na liście...

W opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. pojawiła się długo oczekiwana zmiana dla pacjentów w przewlekłą chorobą nerek w przebiegu cukrzycy typu 2 w postaci refundacji finerenonu.

 

 

 

 

Od 1 stycznia 2024 w refundacji pojawi się finerenon:

  • Wskazanie refundacyjne: Przewlekła choroba nerek (stadium 3 i 4, z albuminurią) w przebiegu cukrzycy typu 2, u dorosłych pacjentów leczonych insuliną.
  • Doprecyzowanie: Pierwszy lek z finerenonem w ramach aptecznej kategorii dostępności. Finerenon jest niesteroidowym, selektywnym antagonistą receptora mineralokortykoidowego stosowanym w leczeniu przewlekłej choroby nerek.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że prostym badaniem przesiewowym w kierunku wczesnej oceny uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą typu 1 lub typu 2 jest badanie moczu – UACR, czyli stosunek albuminy do kreatyniny w moczu.

Cukrzycowa choroba nerek (nefropatia cukrzycowa) to groźne mikronaczyniowe powikłanie cukrzycy. Szacuje się, że ponad 30% chorych na cukrzycę ma znamiona uszkodzenia nerek/ rozwija przewlekłą chorobę nerek (nefropatię cukrzycową).

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content