Dnia 18.11 br. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zorganizowało w Warszawie ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Cukrzycy, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. W wydarzeniu wzięło udział 250 osób z całej Polski, w tym delegacje Oddziałów i Kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z całego kraju oraz zaproszeni eksperci i przedstawiciele administracji publicznej. Wydarzenie miało charakter uroczystych obchodów połączonych z edukacją pacjentów i ich bliskich.

 

 

Po przybyciu uczestnicy otrzymywali torby powitalne z materiałami edukacyjnymi i upominkami przydatnymi w życiu z cukrzycą, ufundowane przez partnerów wydarzenia.

W roli prowadzącej wydarzenie wystąpiła Anna Powierza, która sama zmagała się kiedyś z insulinoopronością. Po powitaniu zebranych gości nastąpiło uroczyste wniesienie sztandaru Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szypowska z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, konsultant wojewódzka w dziedzinie diabetologii; mgr Alicja Szewczyk, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego; Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina AMD oraz Ewa Kołodziej, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Poseł Ewa Kołodziej została także uhonorowana odznaką „Ambasador Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków”.

Podczas uroczystej gali wręczono „Kryształowe Kolibry” – prestiżowe nagrody dla osób i instytucji, które przyczyniają się do poprawy opieki zdrowotnej w dziedzinie diabetologii oraz uhonorowano odznaczeniami działaczy PSD.

Nagrodę “Kryształowy Koliber” otrzymali:
Bożena Górczyńska – Społecznik Roku 2023
Przychodnia Rejonowa w Złotoryi – Dobroczyńca Roku 2023
Anna Śliwińska – Osobowość Roku 2023
Dawid Kopała – Wolontariusz Roku 2023

Medal za Zwycięstwo nad Cukrzycą otrzymali: 
Piotr Jędrzejczyk – złoty
Iwona Ziółek – złoty

Odznakę “Złote Serce” Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali:
Elżbieta Białęska
Stanisław Chowaniec
Elżbieta Górczyńska
Helena Krajewska
Krystyna Orłowska
Agnieszka Słoczyńska-Tworus
Ewelina Tomechna

Odznakę za Zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali:
Monika Miśkiewicz – srebrna
Janusz Sobczyk – srebrna

Dyplomy za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali:
Halina Chrząszcz
Jan Czekalski
Elżbieta Gonera
Ewa Jabłońska
Dorota Janus
Elżbieta Kotas
Elżbieta Knapik
Janusz Sobczyk

Uroczystą część obchodów zwieńczył występ Zespołu Pieśni i Tańca “Tęcza”.

 

Edukacja niezmiennie najważniejsza

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków aktywnie działa od ponad 40 lat, kładąc nacisk na edukację i wsparcie osób z cukrzycą i ich rodzin. Ponadto podejmuje działania, które mają podnosić poziom wiedzy Polaków na temat choroby. Tym samym realizuje tegoroczne hasło Światowego Dnia Cukrzycy „Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”. Stowarzyszenie bierze także czynny udział we współtworzeniu rozwiązań systemowych, reprezentując głos osób z cukrzycą, wskazując na ich potrzeby i możliwe rozwiązania.

Choć hasło obchodów realizujemy na co dzień, to w dniu obchodów nabiera ono jeszcze większego znaczenia, o czym świadczą prelekcje eksperckie, którym przysłuchiwało się 250 osób.
Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się ze zgromadzonymi dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podczas wykładu „Jedna choroba – długie życie, brak chorób – krótkie życie. Co zrobić, by to chińskie przysłowie sprawdziło się w moim przypadku?”. Swoją prelekcję wygłosiła również prof. Małgorzata Figurska z Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, która podzieliła się cennymi wskazówkami dotyczącymi dbania o wzrok w kontekście cukrzycy, natomiast ortopodolog Katarzyna Kowalska-Pac z Instytutu Podologicznego zwracała uwagę na wyjątkowo ważnym temat w kontekście profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej, czyli zdrowe starzenie się stóp. Mało jeszcze znany temat diabulimii w swoim wykładzie omówiła Małgorzata Marszałek, redaktor miesięcznika PSD „Biuletyn Informacyjny Cukrzyca”.

Na zakończenie wydarzenia odbył się quiz z wiedzy o cukrzycy dla uczestników z nagrodami ufundowanymi przez Kampanię Dłuższe Życie z Cukrzycą, JJW, Proglikemia, PGPS, Jantar, KS Distribution.

Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy mogli oglądać stoiska wystawiennicze z materiałami, badaniami i poradami niezbędnymi w życiu z cukrzycą. Można było wykonać m.in. badanie stóp i oczu w kierunku retinopatii cukrzycowej.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania ze strony PSD

Wydarzenie zamknęła Prezes ZG PSD Anna Śliwińska, podkreślając wdzięczność za zaangażowanie wszystkich uczestników, prelegentów oraz partnerów, którzy przyczynili się do sukcesu tych wyjątkowych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy.

„Polskie Stowarzyszenie Diabetyków kultywuje długotrwałą tradycję, zbudowaną dzięki oddaniu i zaangażowaniu naszych działaczy i członków, a także wsparciu ze strony przyjaciół Stowarzyszenia. To dzięki ich wysiłkom możemy rokrocznie obchodzić tak ważne dla nas wydarzenie oraz aktywnie działać na rzecz osób z cukrzycą i ich bliskich. Wspólna praca na rzecz drugiego człowieka buduje naszą wspólnotę, dlatego chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność i uznanie każdej zaangażowanej osobie i instytucji.”

Dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Diabetologicznemu za objęcie patronatu nad wydarzeniem.
Dziękujemy wszystkim znakomitym gościom i prelegentom.
Dziękujemy naszym partnerom, bez których realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa: Abbott, Adamed, Astra Zeneca, Avet Pharma, Boehringer Ingelheim z kampanią Dłuższe Życie z Cukrzycą, Deomed z marką JJW, Embecta, Instytut Podologiczny, Jantar, KS Distribution z marką Nicks, MDT, Medtronic, Merck, Neuca, Novo Nordisk, Opieka Farmaceutyczna, Pfizer, PGPS, Proglikemia, Roche, Sanofi, Servier, Uldo.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content