W ubiegłym tygodniu Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koła Terenowego z Podleszan zorganizowało dwa spotkania edukacyjno-szkoleniowe.

Pierwsze z nich odbyło się 9 września w budynku Straży Pożarnej w Podleszanach.

Gościem honorowym diabetyków był kardiolog Adam Rojek z Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca V Oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii American Heart of Poland. Tematem wykładu był przebieg choroby wieńcowej ze szczególnym uwzględnieniem osób chorych na cukrzycę.

Celem tego spotkania było omówienie zagadnień z zakresu profilaktyki chorób serca i układu krwionośnego. Uczestnicy zapoznali się z budową i funkcjonowaniem układu sercowo – naczyniowego, a następnie z mechanizmami powstawania chorób serca i naczyń krwionośnych. Pierwsza część wykładu poświęcona była sposobom zapobiegania tym chorobom, dotyczącym zarówno stylu życia, aktywności fizycznej jak i prawidłowych nawyków żywieniowych.

Dr Rojek przedstawił zebranym obraz kliniczny i objawy miażdżycy. Omówił  problem choroby wieńcowej, czym jest, jakie daje objawy i jak można ją rozpoznać, a także przedstawił sposoby zapobiegania i leczenia. Niezwykle ciekawy wykład podparty prezentacją multimedialną wniósł wiele cennych informacji dla zebranych diabetyków i nie tylko. Spotkanie miało bowiem charakter otwarty i mógł w nim uczestniczyć każdy zainteresowany.

Prezes Stowarzyszenia Diabetyków Pani Danuta Zaremba w imieniu własnym i wszystkich zebranych podziękowała Panu dr Adamowi Rojek za przybycie i prelekcję.

Drugie spotkanie odbyło się 14 września. Wykład wygłosił podolog Beata Dziuba z Gabinetu Podologicznego „Albe” z Mielca. Tym razem uczestnicy spotkania zapoznali się z zasadami pielęgnacji stóp osoby chorej na cukrzycę.

Diabetycy z Podleszan dziękują serdecznie za wygłoszone prelekcje.

Justyna Ryczek

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content