Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Kraków: ruszyła kampania “Razem...

Cukrzycy możemy zapobiec, nawet gdy mamy genetyczne predyspozycje – to przesłanie społecznej akcji, zorganizowanej w Krakowie przez władze województwa małopolskiego i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Jej celem jest profilaktyka, edukacja i skuteczne leczenie tej choroby.

“Razem koordynujmy cukrzycę” to program opieki zdrowotnej w województwie małopolskim, nad pacjentem z rozpoznaną cukrzycą. Celem tej społecznej akcji jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszącym jej powikłaniom, ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowo-sercowych.

– Cukrzyca, to choroba podstępna, często dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy mamy udar mózgu lub zawał serca, a możemy i powinniśmy reagować dużo wcześniej i dlatego chcemy uświadomić społeczeństwu jak należy się zachowywać, by zapobiegać i skutecznie leczyć tę chorobę – powiedział dziennikarzom prof. Maciej Małecki – prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Według prof. Małeckiego, nawet w przypadku pewnych genetycznych skłonności, można skutecznie zapobiegać i leczyć cukrzycę. Ważny jest jednak zdrowy tryb życia, w którym odpowiedni sposób odżywiania się i ruch odgrywają pierwszoplanową rolę.

Jak wskazują organizatorzy akcji, na cukrzycę typu drugiego chorują 3 mln Polaków, z czego kilkadziesiąt tysięcy nie wie o swojej chorobie, bo przez lata może się ona rozwijać się w ukryciu.

Walka z cukrzycą stanowi jeden z priorytetów polityki wojewody małopolskiego. Koszty jej leczenia przekładają się bezpośrednio na efekt ekonomiczny: “złe leczenie cukrzycy, to ogromne koszty społeczne, ponoszone przez ZUS, NFOZ i samorządy: to koszty leczenia i rent inwalidzkich” – podkreślił dr Jerzy Gryglewicz ekspert w zakresie ochrony zdrowia.

W ramach kampanii społecznej przewidziano spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego i warsztaty edukacyjne dla pacjentów.

Program “Razem koordynujmy cukrzycę” ma określić optymalne sposoby leczenia mieszkańców w połączeniu z holistyczną edukacją diabetologiczną. W Małopolsce stworzono dobre warunki do leczenia cukrzycy, bo istnieje rozbudowana sieć przychodni dysponujących najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym.

– Nasze priorytety, to: szybka wykrywalność tej choroby. W jej profilaktyce ogromną rolę odgrywa współpraca pomiędzy specjalistami – diabetologami, a lekarzami rodzinnymi, którzy mogą najszybciej zdiagnozować cukrzycę – powiedział dziennikarzom prof. Maciej Małecki. Dodał, że w Krakowie prowadzona jest specjalna inicjatywa profilaktyczna, skierowana na kobiety w ciąży, z których aż 10 proc. dotkniętych jest tzw. cukrzycą ciążową.

Akcję “Razem koordynujmy cukrzycę” zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz władze samorządowe województwa małopolskiego. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł Jarosław Szlachetka (PiS) – członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Poniżej mogą Państwo zobaczyć relację z kampanii w Kronice Krakowskiej – wydanie z 18 września. Materiał zaczyna się w 3 minucie 20 sekundzie.

https://krakow.tvp.pl/34038560/18092017-1830

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content