Nad złotoryjskim zalewem 15 czerwca 2019 r  odbyło się już IV Ogólnopolskie Płukanie Złota Diabetyków.  Organizatorem było Koło Diabetyków w Złotoryi. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Złotoryja Pana Roberta Pawłowskiego przy wsparciu Gminy Miejskiej w Złotoryi. Wśród gości zaproszonych nie mogło zabraknąć Pana Roberta Pawłowskiego Burmistrza Miasta Złotoryja, Pani Anny Śliwińskiej – prezes ZG PSD w Warszawie, Pana Andrzeja Baumana – prezesa Honorowego PSD, Pani Marii Filipowicz – Rejonowej Przychodni w Złotoryi, przedstawicieli Polskiego Bractwa Kopaczy Złota W płukaniu wzięli udział diabetycy i ich rodziny z różnych rejonów kraju min; Warszawy, Bydgoszczy, Jeleniej Góry, Dąbrowy Górniczej i okolic,( po raz drugi już w Złotoryi na płukaniu złota ), Legnicy, Świerzawy – Gminy, Podgórek, Lubiechowa,  Wojcieszowa, Wilkowa, Zagrodna, Warty Bolesławieckiej, Iwin, Olszanicy, Chojnowa, Podgórzyna, i oczywiście Złotoryi, a także okolic. W imprezie uczestniczyło około 120 osób z kół PSD oraz zaproszonych gości. Spotkanie stało się okazją do wykazania się aktywnością fizyczna i sportową rywalizacją.

Na początku imprezy po przywitaniu wszystkich gości i uczestników diabetycy na czele z zarządem koła w Złotoryi oraz prezes ZG PZD podziękowali Pani Marii Filipowicz – kierownik Rejonowej Przychodni w Złotoryi za owocną współpracę przez ostatnie 5 lat oraz życzyli dużo zdrowia, szczęścia na emeryturze, ale przede wszystkim wszyscy razem zaśpiewali głośny toast 100 lat.

W trakcie spotkania przygotowano wiele atrakcji sportowych, oraz można było wykonać bezpłatnie pomiar cukru, który wykonywały pielęgniarki z Rejonowej Przychodni w Złotoryi,  czy poddać się badaniu alkogogli i zobaczyć jak wygląda świat po zażyciu alkoholu, narkotyków, badanie przeprowadzone przez  Panią z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Złotoryi. Przebadano ponad 100 osób, każda osoba, która się przebadała otrzymała upominek. Wszystkie osoby biorące udział w płukaniu, zanim przystąpiły do działania, przeszły pod okiem członków PBKZ małe szkolenie. W trakcie imprezy można było zobaczyć wnętrze wozu strażackiego, porozmawiać ze strażakami oraz na spragnionych wody czekała kurtyna wodna od strażaków.

W tym roku oprócz zawodów w Płukaniu Złota, buli, czy słynnego konkursu Rzut Piłką do Miski Płukacza o Puchar Wielkiego Mistrza PBKZ, zostały stworzone dodatkowe konkursy: 1 – szy ze znajomości miasta Złotoryja o Złotą Nagrodę Burmistrza Złotoryi oraz  drugi z wiedzy o diabetyku o Złotą Nagrodę Prezesa ZG PSD

Najlepszymi płukaczami wśród diabetyków w kategorii dzieci – młodzież:

I miejsce – Julia Czapińska – Złotoryja

II miejsce – Lena Pluta – Wilków

III miejsce – Monika Wańkiewicz – Złotoryja

oraz przyznano ex aequo 7  wyróżnień – Franek Łukawski – Złotoryja, Amelia Nowicka, Kacper Nowicki – Lubiechowa, Emilia Pawlik – Dąbrowa Górnicza,  Marysia Mardyła, Karolina Przeszlakiewicz, Emilia Koszelowska, Jakub Radecki – Stowarzyszenie Hortus.

Najlepszymi płukaczami wśród diabetyków w kategorii kobiet były:

I miejsce – :Luiza Hajdun – Złotoryja

II miejsce – Irena Kocimska – Nowy Kościół

III miejsce – Barbara Baran – Podgórki

oraz 2 ex aequo  wyróżnienia – Anna Śliwińska – Warszawa, Wioletta Zając – Jerzmanice Zdrój

Najlepszymi płukaczami w kategorii mężczyzn okazali się:

I miejsce –  Andrzej Hajdun – Złotoryja,
II miejsce –  Andrzej Gomółka – Dąbrowa Górnicza,
III miejsce  – Grzegorz Boguszewski – Podgórki

oraz 2 ex aequo  wyróżnienia – Edmund Nowicki – Lubiechowa, Tadeusz Bielecki – Dąbrowa Górnicza

W rzucie ilością trafionych piłek do miski płukacza, wbrew pozorom gra, która z pozoru wydaje się łatwa, sprawia uczestnikom najwięcej trudności.

I miejsce – Krystyna Woźniak – Dąbrowa Górnicza

II miejsce – Stanisława Chaim – Złotoryja

III miejsce – Teresa Zwolak – Iwiny

Natomiast w grze Bule zwycięzcami okazali się sami mężczyźni:

I miejsce – :Robert Skowron  – Jerzmanice Zdrój

II miejsce – Piotr Targowski – Dąbrowa Górnicza

III miejsce – Waldemar Wiśniewski – Jelenia Góra

Jeśli chodzi o konkurs o Złotą Nagrodę Burmistrza  z wiedzy o Złotoryi, który był organizowany po raz 1-szy, najlepsza okazała się złotoryjska pielęgniarka z Rejonowej Przychodni – Pani Katarzyna Rychlicka, wręczono także 2 wyróżnienia pozostałym uczestnikom konkursu, którzy bardzo aktywnie walczyli o nagrodę: Pani Luiza Hajdun i Pan Zdzisław Pokrywka – Złotoryja.

Natomiast już w konkursie z wiedzy diabetyka o Złotą Nagrodę Prezesa ZG PSD nie było też tak lekko. Zdecydowanie zwyciężyła Pani Helena Szczęch z koła diabetyków w Świerzawie, dodatkowo przyznano 4 wyróżnienia: Janina Wiktor – Podgórki, Kazimiera Czarnowska – Zagrodno, Andrzej Bauman – Bydgoszcz oraz Krystyna Lichtańska – Jelenia Góra

Na zwycięzców czekały puchary i nagrody, ale nie mogło także zabraknąć dla wszystkich uczestników certyfikatów w płukaniu złota oraz małych upominków – pamiątek dla pozostałych uczestników. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie udaną zabawą, gdzie wszyscy razem doskonale się bawili, a także obiecali, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej. Wszyscy diabetycy byli bardzo zadowoleni, ponieważ już nie są amatorami w płukaniu złota, gdyż już co nie którzy z roku na rok są dużo bogatsi o wiedzę, doświadczenie i ZŁOTO.

Przede wszystkim dziękujemy wszystkim wolontariuszom z koła diabetyków uczestniczącym w wydarzeniu oraz  przybyłym gościom, diabetykom ich rodzinom biorącym udział w wydarzeniu i zapraszamy za rok.

Zarząd Koła Diabetyków w Złotoryi

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content