U pacjentów z cukrzycą typu 2 uszkodzeniu ulega struktura krążków międzykręgowych, tzw. dysków. Stają się mniej elastyczne i gorzej rozprowadzają energię – dowodzą obserwacje naukowców z University of California w San Diego.

Naukowcy dowodzą: cukrzyca szkodzi dyskom w kręgosłupie

Bóle pleców, szczególnie dolnego odcinka to jedna z głównych przyczyn przynajmniej czasowej niezdolności do pracy. Powód bólu często leży w ulegających degeneracji krążkach międzykręgowych popularnie nazywanych dyskami. Jednocześnie eksperci zaobserwowali większe ryzyko bólu kręgosłupa u ludzi z cukrzycą typu 2.

Naukowcy z University of California, San Diego w USA przyjrzeli się biomechanicznym reakcjom krążków na tę chorobę. Jak się okazało, u chorych dochodzić może do zmniejszenia elastyczności kolagenowych nanowłókien, które rozpraszają energię pochodzącą z nacisku na krążek.

Badania synchrotronowe pokazały, że w dyskach pochodzących od zdrowych szczurów, włókna się obracały i ściskały, co pozwalało krążkowi na swobodne odbieranie i przekazywanie energii.

– U szczurów z cukrzycą sposób, w jaki krążki rozpraszały energię pod naciskiem znacząco się różnił. Cukrzyca ograniczyła zarówno rotację, jak i rozciąganie włókien, co wskazuje na zmniejszoną zdolność do reagowania na nacisk – wyjaśniają badacze.

Dalsza analiza pokazała, że pod wpływem hiperglikemii między włóknami dochodzi do nieprawidłowych wiązań, które powodują stwardnienie całego układu.

– Nasze wyniki dostarczają nowego wglądu w potencjalny mechanizm leżący u podstaw związanych z cukrzycą uszkodzeń tkanki i mogą wskazać nowe podejścia zapobiegania i terapii tej silnie pogarszającej jakość życia przypadłości – piszą naukowcy.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content