Poszerzanie kontaktów w grupach osób mających te same problemy zdrowotne ma swoje dobre strony. Można korzystać ze sprawdzonych  wzorców dotyczących opieki zdrowotnej, form szkolenia, także można nawiązywać sympatyczne kontakty osobiste.

Oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Świnoujściu nawiązał w tym roku miłe kontakty z Kołem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowogardzie. Pierwsze spotkanie grupy nowogardzkiej i grupy świnoujskiej miało miejsce w Zielonej Kuźni w Płotkowie. Jest to teren położony w Nadleśnictwie Nowogard, w środku Puszczy Goleniowskiej, pośród wspaniałych starodrzewi buka i dęba. Przeznaczona jest na organizowanie rozmaitych spotkań i szkoleń.

Pod dachem Zielonej Kuźni jest świetne miejsce do rozmów i zabawy. Nowogardzcy gospodarze zadbali o to, żeby nikt nie był głody. Na stołach pojawiły się przekąski z grilla, świeże warzywa. Wszystko przygotowane prze panie z Koła w Nowogardzie. Wspólnie zorganizowano rozmaite konkursy. Były tańce w takt przygrywającej muzyki. Toczyły się indywidualne rozmowy. Wymieniano doświadczenia w walce z naszym schorzeniem.  Mimo niesprzyjającej pogody, spotkanie należy zaliczyć do udanych.

Pod koniec czerwca rewanż w Świnoujściu. Grupę nowogardzką zaproszono na spotkanie w zabytkowym Forcie Anioła (Twierdza Świnoujście). Miejsce to jest fortem pruskim wybudowanym w latach  1854-1858. Obecnie stanowi muzeum architektury militarnej, pełniącej rolę atrakcji turystycznej, a także placówki kultury. Odbywają się tutaj różnego rodzaju spotkania, wystawy, koncerty.

Najpierw było zwiedzanie Fortu, potem delektowano się pieczonymi na grillu przekąskami oraz specjałami przygotowanymi przez członkinie świnoujskiego Oddziału PSD. Były też tańce, upominki, nagrody w konkursach.

Duże zasługi w zorganizowaniu tych spotkań mieli Teresa Wilczek prezes świnoujskiego Oddziału PSD oraz Eugeniusz Tworek prezes Koła PSD w Nowogardzie.

W październiku członkowie Oddziału ze Świnoujścia i Koła w Nowogardzie spędzili wspólnie kilka dni w ośrodku rehabilitacyjnym w Międzywodziu. Rehabilitacja jest ważnym procesem w leczeniu cukrzycy. Spacery, zabiegi, wspólne spędzony czas z pewnością pogłębią nawiązane kontakty.

Anna Kamińska-Szpachta
Koło PSD Świnoujście

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content