W sobotę 17.11 odbyły się Ogólnopolskie Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Działdowie. Obchody zorganizowano w Zespole Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny. Wzięło w nich udział ponad 400 diabetyków z całego kraju. Gospodarz imprezy, Koło Miejsko-Powiatowe PSD w Działdowie przygotowało dla wszystkich przybyłych wspaniałą uroczystość.

Tegorocznym hasłem obchodów było ”Cukrzyca dotyczy każdej rodziny”.

Po rejestracji w Urzędzie Miasta odbył się uroczysty przemarsz z orkiestrą do centrum miasta przed Ratusz. Następnie odbyła się msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża. Dla osób niebiorących udziału we mszy świętej zorganizowano zwiedzanie Działdowa z przewodnikiem.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał torbę powitalną z atrakcyjnymi produktami dla diabetyków.

Można było także odwiedzać stoiska firm prezentujących swoje wyroby i nowinki dla diabetyków.

Firmy i instytucje wystawiające stoiska to: Quisser, DOZ, Gal, Jantar, Avet Pharma, Jawor, JJW, magazyn „PEN”, dr Krześniak, Zdrowie w Praktyce, Hand Prod.

 

Odbyły się również pomiary cukru, ciśnienia i cholesterolu:

Gala rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia sztandarów i zaśpiewania hymnu.

 

Następnie prowadzący wszystkich serdecznie powitał, po czym nastąpiły przemówienia gospodarzy i zaproszonych gości, w tym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz założycielki i pierwszej prezes Koła pani Elżbiety Piechowiak. Organizatorzy uroczystości otrzymali wiele podziękowań i gratulacji.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą to tradycyjna okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W Działdowie zostały wręczone następujące odznaczenia:

Platynowy Medal za “Zwycięstwo nad Cukrzycą”

Andrzej Bauman

Złoty Medal za “Zwycięstwo nad Cukrzycą”

Władysław Kubiński

Srebrny Medal za “Zwycięstwo nad Cukrzycą”

Lech Jan Michalak

Leontyna Trochimiuk

Złota odznaka honorowa za zasługi dla PSD

Paweł Cieśliński

Gustaw Marek Brzezin

Łucja Krystyna  Karbowska

Józef Margalski

Ewa Warecka

Krystyna Kosek

Janusz Kaczmarek

Wiesław Jastrząb

Irena Szanter

Ludmiła Jarzynka

Srebrna odznaka honorowa za zasługi dla PSD

Jan Masalski

Małgorzata Jadczak

Dyplom uznania

Bożena  Falkowska-Gilska

 

Po części oficjalnej rozpoczęły się wykłady, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. W końcu tego typu spotkania to zawsze dobra okazja do zaktualizowania swojej wiedzy, tym bardziej, że stan wiedzy medycznej dynamicznie się zmienia.

Tegoroczne wykłady poprowadzili:

Prof. dr hab. med. Anna Czech – “Socjologia, rozwój badań, kultura opieki medycznej zwiększają jakość leczenia i życia osób z cukrzycą: prezentacja wybranych monografii”, prof. dr hab. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz – „Zagrożenia i możliwości walki z cukrzycą na terenie województwa Warmińsko- Mazurskiego” oraz mgr Beata Stepanow – „Jak rozpoznać konia trojańskiego”. Do zebranych przemówili także przedstawiciele firm współpracujących przy organizacji obchodów.

Po części wykładowej został odczytany projekt rezolucji wzywającej do napisania książki o poprawie opieki diabetologicznej w Polsce. Następnie wręczono prezenty dla przedstawicieli województw i rejonów oraz odbyło się losowanie upominków spośród wszystkich obecnych na sali. Upominki obejmowały ufundowane przez sponsorów gadżety i wartościowe prezenty, jak również pobyt nad morzem w hotelu Jawor w Sarbinowie oraz w sanatorium w Truskawcu, który ufundowało Koło Terenowe nr 15 PSD z Przemyśla.

Spotkanie uczestnikom uprzyjemnił żywiołowy i pogodny występ zespołu śpiewaczego z Samborowa. Artystki poderwały też widownię do tańca.

Po występie wszyscy diabetycy zatańczyli jeszcze na koniec taniec DiabeDance pod przewodnictwem mgr Beaty Stepanow.

Ale to nie był koniec tańców. Po głównej uroczystości organizatorzy przygotowali dla uczestników wieczorek taneczny, gdzie przy kolacji, kawie, przekąskach i w miłym towarzystwie można było potańczyć, porozmawiać i wspólnie spędzić czas.
Wieczór uświetniło wystąpienie Andrzeja Michalika, podróżnika żyjącego od ponad 30. lat z cukrzycą, który pokazuje, że z cukrzycą można bez przeszkód realizować swoje pasje i marzenia.

 

Mamy głęboką nadzieję, że uczestnicy wyjechali z Działdowa zadowoleni i usatysfakcjonowani.

Wielkie podziękowania należą się prezesowi Władysławowi Kubińskiemu, zarządowi oraz wszystkim działaczom i wolontariuszom z Koła Miejsko-Powiatowego PSD w Działdowie.

Składamy gorące podziękowania za zaangażowanie i pomoc w organizacji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Zespołowi Szkół im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny, w szczególności panu dyrektorowi Piotrowi Derczowi.

Dziękujemy także sponsorom wydarzenia, którymi byli: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gmina Działdowo, Gmina Lidzbark, Gmina Iłowo, Gmina Płośnica i Gmina Rybno oraz firmy: Sanofi, Novo Nordisk, Abbott, Berlin-Chemie Menarini, Quisser Pharma, DOZ, Gal, Jantar Wody Mineralne, Avet Pharma, Nadwiślańska Agencja Turystyczna Hotel Jawor, JJW, Woerwag Pharma, PiC, Uldo, Roche, Stada, Dekorglass Gabriel Chojak oraz Wojciech Karski Dąbrówno.

Link do materiału video: http://warmia.mazury.media/2018/11/17/ogolnopolskie-obchody-dnia-walki-z-cukrzyca/

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content