Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Nasze działania
  6. /
  7. W Opolu powstał oddział...

Oddział dla dzieci, młodzieży i osób z cukrzyca typu I powstał z inicjatywy rodziców dzieci chorujących na cukrzycę. Każdy z nich, kiedy dowiedział się o chorobie dziecka szukał wsparcia nie tylko medycznego, które otrzymuje przecież od lekarza diabetologa czy pielęgniarek edukacyjnych.  Kiedy w związku z przewlekłą chorobą dziecka zmienia się całe życie najbardziej potrzebny jest drugi rodzic, który podniesie na duchu i pokaże, że z cukrzycą można normalnie żyć.

Choremu dziecku także potrzebny jest kontakt z innymi dziećmi, aby mogło przekonać się, że inni też chorują  a mimo to mają radosne i szczęśliwe dzieciństwo. Ponieważ na Opolszczyźnie od dawna nie działała żadna grupa zrzeszająca rodziców i dzieci chorujących na CT 1, sami zainteresowani postanowili taką stworzyć. Wszystko zaczęło się od portalu społecznościowego facebook, gdzie w czasie wakacji powstała grupa Opolskie Słodziaki dla rodziców dzieci i młodzieży z CT 1.

10 września 2016 r. zorganizowano w Opolu pierwsze spotkanie, na które przyszło ponad 20 osób wraz z dziećmi. Był to najlepszy dowód na to, że takie spotkania są potrzebne. Dzieci się integrują i miło spędzają czas m.in. na zajęciach plastycznych a rodzice mogą się poznać, wymienić doświadczeniami, radzić sobie i wspierać się. Dlatego 15 października, na kolejnym spotkaniu rodzice zdecydowali, że przyłączą się do działającego na Opolszczyźnie opolskiego okręgu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i utworzyli Oddział dla dzieci, młodzieży i osób z cukrzycą typu I.

Choć priorytetem oddziału jest edukacja, wsparcie i integracja dzieci i młodzieży oraz pomoc rodzicom, którzy są przecież odpowiedzialni za prowadzenie cukrzycy u swoich dzieci, oddział otwarty jest także na dorosłych już diabetyków z cukrzycą typu I. Bo celem nadrzędnym jest szeroko rozumiane działanie na rzecz wszystkich zmagających się z cukrzycą typu I.

Grupa na Facebook – Opolskie Słodziaki

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content