Emeryci i renciści nadal mają możliwość przekazania swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Zrobią to automatycznie, na podstawie złożonych w latach ubiegłych zeznań podatkowych.

Jak informuje Ministerstwo Finansów ,,do ustawy o PIT wpisany został na stałe mechanizm zautomatyzowanego przekazywania części podatku dla OPP. Dotychczas funkcjonował on wyłącznie w ramach walki z COVID-19”.

W myśl zmian emeryci i renciści chcący przekazać 1,5% swojego podatku organizacji OPP, nie będą musieli się tym zajmować. Jeżeli w latach ubiegłych w swoich deklaracjach PIT wskazali organizację do przekazania 1%, będzie ona automatycznie uwzględniona w rozliczeniu PIT 2023. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów ,,Po tej zmianie emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP, nie musi składać żadnego wniosku. Wystarczy, że taki wniosek wypełnił w PIT-37, PIT-36 albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne”. Ministerstwo uczula jednak, że ,,Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym (nie składają zeznania PIT-37 albo PIT-36)”.

Emeryci, którzy w latach ubiegłych przekazywali 1% swojego podatku, a którzy zmienili zdanie, nie muszą obowiązkowo przekazywać 1,5% PIT w 2023 roku tej samej organizacji. Aby wycofać swoją zgodę lub zmienić OPP, należy na nowo wypełnić i złożyć druk PIT-OP.

Źródło: www.pit.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content