Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

 1. Start
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Wydarzenia i relacje
 6. /
 7. Turnus integracyjno-szkoleniowy w Świnoujściu

Już od ponad dziesięciu lat organizowane są pięciodniowe turnusy szkoleniowo – integracyjne zachodniopomorskich diabetyków. Turnusy są organizowane przez prezesa Oddziału Powiatowego PSD w Wałczu Mieczysława Jakóba we współpracy z Zachodniopomorskim Oddziałem PSD. Turnusy wpisały się na stałe w kalendarz zachodniopomorskich diabetyków, jedynie Covid wstrzymał na okres dwóch lat ich cykliczność.

Zaczęliśmy organizację turnusów od Międzyzdrojów, pierwsze odbywały się w ośrodku wczasowym „Polino”. Obecnie są kontynuowane w Domu Wczasowym „Warta” w Świnoujściu. Planowane jest poszerzenie grona uczestników o diabetyków z całej Polski. Maj jest miesiącem, w którym udział biorą zachodniopomorscy diabetycy, natomiast wrzesień będzie miesiącem, w którym będą mieli możliwość uczestniczyć diabetycy z całej Polski.

Poprzez pobyt w atrakcyjnej nadmorskiej lokalizacji organizowane turnusy mają za zadanie integrować środowisko diabetyków. Są również okazją do poszerzenia swojej wiedzy o cukrzycy i powikłaniach około cukrzycowych poprzez udział w wykładach i szkoleniach prowadzonych poprzez specjalistów. Jest również w programie czas na zorganizowaną aktywność fizyczną poprzez udział w wieczorkach tanecznych. Klimat, urok oraz atrakcje rejonów nadmorskich są zapewne atutem przemawiającym za czynnym udziałem w organizowanych przez nas turnusach. Rzeczywisty spacer nad naszym polskim morzem jest możliwy jedynie poprzez pobyt nad tym morzem.

W dniach od 10 do 14 maja 2023 r. w DW „Warta” w Świnoujściu przy ul. Wojska Polskiego 93. uczestniczyło w turnusie 98 osób. W plan turnusów wpisały się również posiedzenia Zarządu i Rady Oddziału Zachodniopomorskiego PSD. W 2023 r w obradach zarządu uczestniczyła prezes ZG PSD Pani Anna Śliwińska, która jednocześnie była gościem honorowym turnusu.

Na program edukacyjny złożyły się wykłady:

 1. Diabetolog – Maria Pupek – „Nowoczesne leki inkretynowe flozyny – nowoczesne leczenie (plusy i minusy tych leków)”
 2. Przedstawiciel firmy Abbott – Anna Wyszyńska – „Wykład o sensorach ciągłego monitorowania poziomu cukru FreeStyle Libre 2” pokaz oraz zakładanie sensorów
 3. Nefrolog – dr n.med. Krzysztof Bidas – „Stare leki cukrzycowe a nerki”
 4. Nefrolog – dr n.med. Krzysztof Bidas – „Plejotropowe działanie SGLT2 – dobroczynne działanie flozyn”
 5. Neurolog – Marzena Kargul – temat: „Powikłania neurologiczne w cukrzycy”
 6. Dietetyk – Ewa Dygaszewicz – „Podstawowe Informacje o diecie przy cukrzycy”

Eugeniusz Tworek
Prezes PSD Oddziału Zachodniopomorskiego

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content