Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Także dorośli powinni się...

Szczepienia kojarzymy powszechnie z małymi dziećmi. Wiemy, że są takie, które muszą być podane w pierwszej dobie życia i takie, które należy zrealizować w ciągu pierwszych lat życia dziecka. A co wiemy o szczepieniach dla osób dorosłych? Czy tutaj do rozważenia jest tylko szczepionka przeciw grypie, czy może coś więcej?

Szczepionki to zdobycz medycyny, dzięki której udało się wyeliminować bądź znacząco ograniczyć występowanie wielu poważnych chorób. Coraz częściej mówi się o tym, że z profilaktyki w postaci szczepień powinni korzystać także dorośli, w szczególności seniorzy. Podeszły wiek w połączeniu z obciążeniem chorobami przewlekłymi przekłada się na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia. A zatem, na jakie szczepienia, poza tymi przeciwko grypie, powinni zdecydować się dorośli chorujący na cukrzycę?

Szczepienie przeciwko pneumokokom
Pneumokoki, czyli dwoinki zapalenia płuc to bakterie, które mogą atakować różne narządy i układy w ciele człowieka. Najczęściej wywołują infekcje dróg oddechowych (gardła, zatok i oskrzeli) oraz zapalenie ucha środkowego. Mogą też przedostać się do krwi, wówczas mówimy o inwazyjnej chorobie pneumokokowej, która jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Szacuje się, że w Polsce rocznie dotyka ona około 2000 pacjentów. Powikłania, jakie może pozostawić to m.in. utrata lub uszkodzenie słuchu, padaczka czy wstrząs septyczny.

Grupami najwyższego ryzyka zakażenia pneumokokami są małe dzieci (0-5 lat) i seniorzy powyżej 65. roku życia. Poza wiekiem, czynnikami ryzyka są także: cukrzyca, palenie papierosów, schorzenia kardiologiczne, czy choroby płuc. Według Państwowego Zakładu Higieny 25% przypadków pneumokokowego zapalenia płuc oraz ok. 50% przypadków wstrząsu septycznego kończy się zgonem. Ryzyko zakażenia pneumokokami w Polsce wzrasta w sezonie jesienno-zimowym, kiedy naturalna odporność spada, a organizm jest też atakowany przez inne drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy grypy, koronawirus). Jedna infekcja zwiększa ryzyko drugiej, przykładowo u ok. 1/3 seniorów po przechorowaniu grypy dochodzi do pneumokokowego zapalenia płuc, które może zakończyć się hospitalizacją lub zwiększyć ryzyko zgonu.

Szczepienia przeciwko COVID-19
Szczepienia przeciw COVID-19, zalecane są obecnie wszystkim osobom od ukończenia 6. miesiąca życia, a w szczególności osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom z współistniejącymi chorobami przewlekłymi. Od 1 grudnia będą one objęte finansowaniem przez Ministerstwo Zdrowia. Koronawirus SARS-CoV-2 pozostanie wyzwaniem podobnym do grypy, wciąż odpowiedzialnym za przypadki śmiertelne, jak i różnego rodzaju powikłania. Także w przypadku COVID-19 szczepienia nie będą chroniły na całe życie. Prognozuje się, iż cyklicznie będą ogłaszane przez WHO najgroźniejsze warianty wirusa co stanowić będzie podstawę do opracowania szczepionki o zaktualizowanym składzie, aby była ona dobrze dopasowana do zmian wirusa, które zaistniały.

W przypadku obydwu infekcji cukrzyca jest czynnikiem ryzyka ich cięższego przebiegu. A samo zakażenie może znacząco pogorszyć kontrolę metaboliczną cukrzycy. Warto się szczepić, by uniknąć tego podwójnego zagrożenia.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content