Szanowni Państwo,

Wielkimi krokami zbliża się tradycyjnie wyczekiwany przez nas Światowy Dzień Cukrzycy. Jak bardzo zajęci byliśmy zawsze w okolicy tego Dnia! Przygotowania do uroczystości, spotkań, radość z bycia razem i szerzenia świadomości choroby, jaką jest cukrzyca, gwar zebranych ludzi. Ten rok przynosi nam chyba najbardziej nieoczekiwany przebieg Światowego Dnia Cukrzycy, jaki moglibyśmy kiedykolwiek wymyślić. W trosce o zdrowie nas wszystkich, nie pozostaje nam jednak nic innego niż dostosować się do sytuacji i bieżących wymogów. Pamiętajmy o tym, aby nie lekceważyć żadnych zagrożeń zdrowotnych, zarówno tych, jakie mamy nadzieję miną po trudnym czasie, jak i cukrzycy, która nie mija i zawsze już będzie towarzyszyła osobie, w której życiu postanowiła zagościć.

Hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy brzmi „Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy”. Rzeczywiście, pielęgniarki są często nie w pełni docenianym ogniwem zespołu terapeutycznego, mimo że ich rola w opiece nad pacjentem z cukrzycą jest zasadnicza. Dzisiejsze pielęgniarki to dobrze wykształcone, w większości bardzo doświadczone osoby świetnie znające się na swojej pracy, którym zdecydowanie można powierzyć nasze zdrowie. Znaczenie pracy pielęgniarek i ich wkładu w opiekę nad pacjentem powinno być dużo bardziej doceniane. Dlatego w tym roku, siłą rzeczy nie mogąc się spotykać, postarajmy się wyrazić wdzięczność zaprzyjaźnionym pielęgniarkom chociażby przez telefon. Zwłaszcza obecny czas stanowi dla nich, tak jak i dla całego personelu medycznego, ogromne wyzwanie i warto je wesprzeć, tak jak one starają się wspierać nas, gdy tego potrzebujemy.

Większości z nas bardzo mocno brakuje bezpośredniego kontaktu z ludźmi, spotkań, uroczystości i szkoleń w Oddziałach i Kołach, uśmiechniętych znajomych, którzy zawsze wysłuchają i których można spytać o radę zarówno w sprawach cukrzycowych, jak i tych poza cukrzycowych. Jakże bolą odwołane jubileusze, warsztaty, wycieczki… Kolejne i kolejne… Bardzo czekamy na to, aby móc wrócić do naszych typowych aktywności, tak potrzebnych zwłaszcza lokalnym społecznościom. Miejmy nadzieję, że będzie nam to dane jak najszybciej i że spotkamy się w pełnym składzie. Dbajmy o siebie, dbajmy także o innych.

Z życzeniami przede wszystkim zdrowia i wytrwałości!

Anna Śliwińska
Prezes Zarządu Głównego PSD

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content