Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Przełomowa decyzja w sprawie...

Od 1 maja 2022 roku dwa leki dla chorych na cukrzycę, które okazały się wyjątkowo skuteczne u pacjentów chorujących na serce, będą refundowane u chorych z niewydolnością serca.

  • Od maja będą refundowane leki dla chorych na cukrzycę, które okazały się wyjątkowo skuteczne u pacjentów z niewydolnością serca
  • Dapagliflozyna (Forxiga) i empagliflozyna (Jardiance) należą farmakologicznie do grupy inhibitorów SGLT2 (flozyn)
  • Efekty terapii po flozynach widoczne są w ciągu kilku dni lub tygodni, a nie miesięcy, jak to ma miejsce w przypadku starszych leków

Nowoczesne leki dla pacjentów z niewydolnością serca

Majowa lista leków refundowanych włącza do finansowania ze środków publicznych flozyny – leki dla chorych na cukrzycę, które okazały się wyjątkowo skuteczne u pacjentów chorujących na serce.

Od maja 2022 w przypadku dwóch leków dodano nowe wskazanie do refundacji – niewydolność serca. Chodzi o preparaty zawierające dapagliflozynę (Forxiga) oraz empagliflozynę (Jardiance) – oba związki należą farmakologicznie do grupy inhibitorów SGLT2 (flozyn).

Jak przypomina serwis GdziePoLek, wprowadzenie tych cząsteczek do wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) określane jest przez kardiologów mianem “największego osiągnięcia terapii niewydolności serca” w ostatnich latach. Ocenia się, że to leczenie może przedłużyć życie chorych na serce nawet o kilka lat oraz istotnie poprawić jego jakość.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content