W dniu 30.09.2017 odbyły się obchody X- lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Przemyskiego Koła Terenowego nr 15 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Na uroczystość tą przybyli zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich, które reprezentował Wicewojewoda Piotr Pilch, powiatowych, reprezentowanych przez Władysława Maciupę i miejskich reprezentowanych przez Pana Tarczyńskiego, oraz przedstawiciel Sanatorium Mirotel i Vesna z Truskawca na Ukrainie Jerzy Lukowicz.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele centralnych władz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w osobach: Prezes Zarządu Głównego Anna Śliwińska, Wiceprezes Janusz Przytocki, Prezes Honorowy Andrzej Bauman, Członek Prezydium ZG Teresa Jaskóła, Przewodnicząca Głównej Komisji Rewizyjnej Janina Podgórska, oraz członkowie Zarządu Głównego PSD wraz z przedstawicielami swoich zarządów wojewódzkich i rejonowych.

Uroczystość prowadziła Radna Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka, która jest członkiem Koła nr 15 od chwili powstania do chwili obecnej. W imieniu organizatorów wszystkich przybyłych na tą uroczystość przywitał Prezes Koła nr 15 Jan Zrajko. Wiceprezes Zarządu Koła nr 15 Alicja Kapitan przedstawiła krótki rys historyczny Przemyskiego Koła Terenowego nr 15. Następnie przystąpiono do wręczenia odznaczeń. Prezes Jan Zrajko otrzymał od Rady Powiatu Przemyskiego Odznakę Honorową ,,Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”.

W następnej kolejności wręczono odznaczenia związane z działalnością diabetyków. Medale Platynowe ,,Za Zwycięstwo Nad Cukrzycą” po 50 latach walki z tą chorobą otrzymali: Pizło Mieczysław i Szakalicki Zdzisław. Medale Srebrne ,,Za zwycięstwo Nad Cukrzycą” po 30 latach walki z tą chorobą otrzymali: Maria Jadownicka, Maria Mozol, Janusz Musz i Władysław Kalicki. Złote odznaki za Zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali: Kapitan Alicja, Majchrowicz Danuta, Niedźwiedź Maria, Powroźnik Maria, Sawicka Ewa, Sawicki Czesław, Szmyd Zofia, Wagiel Ewa. Odznaczenia wręczyli: Anna Śliwińska Prezes ZG PSD, Andrzej Bauman Prezes Honorowy ZG PSD i Jan Zrajko, Prezes Kola nr 15 z Przemyśla. W imieniu odznaczonych podziękował Czesław Sawicki.

Alicja Kapitan odczytała listy gratulacyjne przesłane przez posła na Sejm RP Andrzeja Matusiewicza i Henryka Ochniaka. Gratulacje z okazji X – lecia złożyli: Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Prezes ZG PSD Anna Śliwińska, Prezes Honorowy Andrzej Bauman, Przewodnicząca GKR PSD Janina Podgórska, Prezes ZW Świętokrzyskiego  Jerzy Wojtasik, Członek Prezydium ZG PSD z Łodzi Teresa Jaskóła, Prezes ZR z Konina Krystyna Ostrowska, Maria Barcikowska z Radomia, Prezes ZR Ziemi Przemyskiej Jerzy Pilecki, Prezes PSD Koła nr2 z Przemyśla Wiesław Lorenz wraz z Członkami Zarządu.

Po krótkiej przerwie prelekcje na temat cukrzycy wygłosiła Alicja Kapitan oraz dr n med. Jan Zucowski w temacie: Trudno i długo gojące się rany – wykład opracowany  był jako prezentacja. Po wykładzie wystąpili artyści Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk z koncertem ,,Wieczór Pieśni Neapolitańskich”. Artyści żegnani byli owacjami na stojąco.

Wieczorem odbył się bankiet, w trakcie którego zostały wręczone Statuetki Super Przemyski Niedźwiadek następującym osobom: Annie Śliwińskiej, Januszowi Przytockiemu, Alicji Kapitan, Danucie Majchrowicz, Marii Niedźwiedź, Janinie Podgórskiej, Ewie Sawickiej, Czesławowi Sawickiemu. Zostały wręczone również medale ,,Lider Sukcesu” dla osób: Anna Śliwińska, Andrzej Bauman, Janusz Przytocki, Alicja Kapitan, Jerzy Pilecki, Maria Niedźwiedź, Zofia Szmyd, Jan Zrajko.

Następnego dnia wraz z gośćmi zaproszonymi udaliśmy się na wycieczkę do Lwowa i Truskawca. We Lwowie zwiedziliśmy Operę i wzięliśmy udział w spektaklu w tej Operze. Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto oraz zabytki łącznie z Katedrą Łacinską. Wstąpiliśmy również na Cmentarz Łyczakowski odwiedzając groby słynnych Polaków. Po zwiedzeniu Cmentarza udaliśmy się na kolację i nocleg do Truskawca do Sanatorium Vesna gdzie jeździmy na turnusy rehabilitacyjne. Po śniadaniu zwiedziliśmy Centrum Diagnostyczne wraz z bazą zabiegową, po której oprowadzał nas Główny Lekarz Jerzy Lukowicz. W kościele polskim spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zapoznał nas z historią tego kościoła i Truskawca. Odbyliśmy pieszą wędrówkę po Truskawcu słuchając opowieści o tym kurorcie od przewodnika. Następnie autokarem pojechaliśmy dookoła Truskawca oglądając inne sanatoria. Udaliśmy się do Drohobycza zwiedzając to miasto z jego zabytkami i słuchając opowieści przewodnika. Wróciliśmy na obiad do Truskawca, po którym udaliśmy się na kolację i nocleg do Przemyśla. Po śniadaniu uczestnicy tej imprezy rozjechali się do miejsc zamieszkania.

Jan Zrajko
Prezes Zarządu Koła nr 15

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content