14 listopada oczy całego świata zwracają się w kierunku cukrzycy, choroby określanej niechlubnym mianem epidemii XXI wieku.

Z jednej strony jest to doskonała okazja, by zachęcać do badań przesiewowych, by mówić o tym, jak regularna aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie oddalają wizję tej niby bezbolesnej, ale w rzeczywistości bardzo niebezpiecznej choroby. Z drugiej strony warto 14 listopada zwrócić uwagę na osoby już dotknięte cukrzycą. Na codzienne zmagania, walkę o prawidłowe glikemie, wyrzeczenia dietetyczne, podejmowaną aktywność fizyczną. Życie z cukrzycą może być aktywne, szczęśliwe i paradoksalnie całkiem zdrowe, jednak wymaga to od pacjentów ogromnego wysiłku. A w polskiej rzeczywistości także nakładów finansowych, które dla wielu pacjentów są nie do osiągnięcia.

Cieszy nas, że podczas tegorocznych spotkań w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą rozmawiamy o tej chorobie nie tylko jako o problemie zdrowotnym, ale też społecznym i ekonomicznym. Ani pacjenci, ani lekarze nie poradzą sobie z cukrzycą bez sprzyjających rozwiązań systemowych. Na rozwiązania w wielu kluczowych obszarach ciągle jeszcze czekamy.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą wszystkim członkom Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz całej społeczności osób z cukrzycą życzymy przede wszystkim wytrwałości w codziennych zmaganiach ze słodką towarzyszką życia.

 

Anna Śliwińska – Prezes
oraz Biuro Zarządu Głównego PSD

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content