Początek 2023 roku przyniósł wiele dobrych zmian dla osób z cukrzycą – dostęp do nowoczesnego monitorowania glikemii zyskały nowe grupy pacjentów, poprawił się dostęp do innowacyjnych terapii. Mamy jednak nadzieję, że choć jest bardzo dobrze, to będzie coraz lepiej!

Mamy informację, że eksperci złożyli do Ministerstwa Zdrowia wniosek o refundację systemu ciągłego monitorowania glikemii dla kobiet w ciąży, które doświadczają hiperglikemii, ale jeszcze insuliny nie biorą. To znakomita wiadomość, bo wiemy, że dobre monitorowanie pozwala przyszłej mamie na takie poznanie swego organizmu i odpowiednie modyfikacje diety oraz aktywności fizycznej, że stosowanie leku może nie być konieczne.

Kobieta zyskuje nie tylko wiedzę, ale czuje się bezpieczniej, a w okresie ciąży poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Co warto wspomnieć – zastosowanie nowoczesnego systemu monitorowania glikemii to też większy komfort – bo nie trzeba wielokrotnie w ciągu dnia kłuć opuszek palców. Cukrzyca jest częstą przyczyną cesarskiego cięcia, wiec zmniejszenie jego ryzyka zwiększa bezpieczeństwo mamy i dziecka.

Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z pełnym przekonaniem popieramy wniosek ekspertów. Wierzymy, że los kobiet w ciąży doświadczających hiperglikemii nie będzie obojętny osobom decyzyjnym i ta dobra zmiana ujrzy światło dzienne niedługo!

Link do wywiadu z prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Czajkowskim, kierownikiem II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, krajowym konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii:
https://cowzdrowiu.pl/aktualnosci/post/prof-czajkowski-kontrola-glikemii-w-ciazy-jest-kluczowa

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content