Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Nasze działania
  6. /
  7. Forum Ekspertów ds. Cukrzycy

Dnia 27 czerwca w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny odbyło się spotkanie Forum Ekspertów ds. Cukrzycy z Dyrektorem Instytutu, dr Grzegorzem Juszczykiem. Tematem dyskusji były perspektywy efektywnego wydatkowania środków z podatku cukrowego oraz kluczowych zadań zdrowia publicznego.

Forum Ekspertów ds. Cukrzycy reprezentowali Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, prof. Marcin Czech, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, prof. Leszek Czupryniak, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Ponadto w dyskusji udział wzięli prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz przedstawiciele INFARMA – Michał Byliniak, Dyrektor Generalny oraz Wojciech Gryta, Wiceprzewodniczący Grupy Diabetologicznej.

Jak od dawna wskazuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, wprowadzenie właściwych rozwiązań z zakresu alokacji i ewidencji jest konieczne, aby podatek działał w sposób efektywny. Dotychczasowe wykorzystanie środków z opłaty cukrowej jest bowiem dalekie od obietnic i deklaracji składanych w momencie uchwalenia podatku, a pacjenci z cukrzycą nie mogą czuć się beneficjentami tego rozwiązania. To sprawia, że wielu pacjentów – a także klinicystów – jest przekonanych, że pieniądze z tego tytułu rozpłynęły się w systemie i zaczyna wątpić w zasadność wprowadzenia opłaty.

Eksperci podkreślali ponadto, że pieniądze z opłaty cukrowej są niezbędne do zbudowania fundamentów skutecznego systemu zdrowia publicznego.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content