Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Dentysta może zauważyć zagrożenie...

Co trzeci pacjent, zmagający się z cukrzycą, ma również problemy z przyzębiem. Stany zapalne, infekcje, krwawienie dziąseł, pieczenie w jamie ustnej, zaburzenia smaku – to wszystko może być objawem postępującej choroby. Jak chronić się przed problemami?

  • Nawet 30 proc. pacjentów nie wie, że choruje na cukrzycę lub ma stan przedcukrzycowy. Dowiadują się o tym, gdy trafiają do lekarza z powikłaniami
  • 1 na 3 pacjentów z cukrzycą doświadcza również chorób przyzębia, np. paradontozy
  • Cukrzyca może negatywnie wpływać na szybkość przepływu i skład śliny oraz powodować zmiany w szkliwie.
  • U osób z cukrzycą obserwowano zmiany w miazdze zębiny, np wolniejsze gojenie się ran z powodu, wywoływanego przez chorobę, stanu zapalnego
  • U osób, które już miały wcześniej paradontozę i u nich rozwinęła się cukrzyca – jej przebieg jest gwałtowniejszy, z poważniejszymi konsekwencjami, prowadzącymi do utraty zębów

Stomatolodzy zgodnie tłumaczą, że pacjent z cukrzycą boryka się z wieloma problemami, a kłopoty w obrębie jamy ustnej są tylko częścią zmagań z niewłaściwym poziomem cukru w organizmie.

Cukrzyca widoczna w jamie ustnej

Z raportu IOSR Journal of Dental and Medical Sciences wynika, że 1 na 3 pacjentów z cukrzycą doświadcza również chorób przyzębia, np. paradontozy. U diabetyków rośnie zagrożenie: infekcją bakteryjnych tkanek miękkich, drożdżycą jamy ustnej, a także jej suchością, która prowadzi m.in. do owrzodzeń. W przypadku tej ostatniej przypadłości niedobór śliny może przyspieszyć także rozwój próchnicy.

Cukrzyca daje dość charakterystyczny obraz w jamie ustnej. Na jej występowanie mogą wskazywać, oprócz wahania poziomu glukozy we krwi, takie symptomy jak:

  • suchość i pieczenie w ustach,
  • kandydoza jamy ustnej,
  • stany zapalne i infekcje dziąseł,
  • krwawienia dziąseł,
  • trudno gojące się rany w ustach,
  • zaburzenia smaku,
  • nieświeży oddech (kwasica ketonowa).

W Polsce nawet 3 mln pacjentów choruje na cukrzycę. Problemem jest to, że w przypadku cukrzycy typu II bardzo często nie jest ona rozpoznawana wcześnie. Nawet 30 proc. pacjentów nie wie, że choruje na cukrzycę lub ma stan przedcukrzycowy. Dowiadują się o tym, gdy trafiają do lekarza z powikłaniami.

70 proc. osób z cukrzycą umiera z powodu chorób serca. To osoby, u których obserwuje się znaczące zmiany związane z hiperglikemią. Uszkodzeniu ulegają duże tętnice stąd miażdżyca, a w konsekwencji choroba wieńcowa, zawał serca.

Na cukrzycę typu pierwszego często chorują także dzieci (w Polsce ok. 20 tys.). W ciągu ostatnich 25 lat prawie czterokrotnie wrosła częstotliwość zachorowań i dotyczy to niestety coraz młodszych pacjentów. Najszybszy wzrost tempa zachorowań obserwuje się u osób w wieku od 5 do 9 roku życia. U nich występuje prawie 3 proc. roczny wzrost zachorowań.

Głos autorytetów naukowych za diagnostyką u dentysty 

Lekarze dentyści, autorytety naukowe regularnie nawołują do walki z cukrzycą w możliwie najwcześniejszym jej stadium i przestrzegają przed skutkami nieleczonej choroby. Niektóre z ich wypowiedzi zarejestrował infoDENT24.pl podczas jednej z ogólnopolskiich konferencji „Najnowsze Trendy w Stomatologii”.

  • Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak – Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes PTSD

Leczenie dziecka z cukrzycą na pewno wymaga większej uwagi i zrozumienia czym jest cukrzyca, wymaga także prawidłowej oceny jakie mogą wystąpić powikłania, ponieważ cukrzycy, zwłaszcza takiej, która jest źle kontrolowana – towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia ogólnoustrojowe.

U pacjentów, którzy mają cukrzycę niewyrównaną często dochodzi: do niedoborów odporności, do wzrostu glukozy na przykład w ślinie, do zaburzeń wydzielania ślinianek.

Pojawia się wyższe zagrożenie występowaniem niektórych chorób jamy ustnej, na przykład próchnicy zębów, grzybicy czy zapaleń dziąseł. Rozregulowany układ immunologiczny nie broni diabetyka przed powikłaniami, które mogą manifestować się na przykład zmianami infekcyjnymi w jamie ustnej.

  • Dr hab. n. med. Wojciech Bednarz, wi ceprezydent PTS, związany z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu

Często lekarz dentysta to lekarz pierwszego kontaktu. Pacjent przychodzi do nas z bólem zęba a ta dolegliwość jest dla niego najważniejsza. Natomiast obowiązkiem lekarza dentysty jest spojrzenie na aspekt ogólnoustrojowy. Na przykład czy pacjent nie ma problemów z nadwagą. Powinniśmy zbadać poziom cukru we krwi i poziom glikowanej hemoglobiny. Wynik tych badań może skłonić nas do skierowania pacjenta do lekarza ogólnego.

  • Dr hab. n. med. prof. Ewa Sobolewska, kierownik Poradni Protetyki Stomatologicznej Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego

Cukrzyca jest utrudnieniem w leczeniu protetycznym, gdyż wówczas podłoże, na którym opierają się uzupełnienia protetyczne, szczególnie ruchome, nie jest stabilne. Poza tym pacjenci chorujący na cukrzycę mają suchość jamy ustnej, błona śluzowa jest osłabiona, bardziej podatna na urazy częściej dochodzi do zmian chorobowych, owrzodzeń, które niestety gorzej się goją w przypadku cukrzycy.

  • Prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło Kalinowska, wiceprezydent PTS, kierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Zdecydowanie istnieje związek pomiędzy cukrzycą a zwiększoną częstością występowania choroby tkanek przyzębia brzeżnego. Natomiast u osób, które już miały wcześniej paradontozę i u nich rozwinęła się cukrzyca – jej przebieg jest gwałtowniejszy, z poważniejszymi konsekwencjami, prowadzącymi do utraty zębów.

  • Dr n. med. Agnieszka Ruchała – Tyszler, specjalista z protetyki stomatologicznej, członek Akademii Pierre-Faucharda, wykładowca PUM w Szczecinie

Wiedza jakie są objawy cukrzycy w jamie ustnej, jak postępować z pacjentem chorym na cukrzycę jest wciąż niedostateczna, a problem się rozwija. Co roku populacja ludzi chorych na cukrzycę zwiększa się o 2,5 proc., więc skala zagrożenia jest duża.

Cukrzyca typu drugiego jest zwykle wynikiem błędu dietetycznego. Cukrzyca typu pierwszego – autoimmunologiczna choroba metaboliczna, występuje często u dzieci. U nich to dochodzi między innymi do szybszego ścierania się zębów. Musimy reagować na taki obraz. Powinniśmy mieć szczególne baczenie na profilaktykę.

  • Dr n. med. Łukasz Tyszler, lekarz dentysta, dyrektor Szpitala Zdroje w Szczecinie

Jeżeli znamy swoje potrzeby zdrowotne jako pacjenci, wiemy na co zwrócić uwagę, nie tylko jak się odżywiać, ale jak badać własne ciało i na jakie objawy zwracać uwagę, co nas powinno niepokoić – to będziemy prawidłowo reagowali. Udamy się do lekarza, poinformujemy rodzinę, znajomych o tym, że coś nas niepokoi. Jeżeli tego nie wiemy – to bagatelizujemy wiele objawów, które już na samym początku świadczą o tym, iż dzieje się z nami cos złego.

Tak jest właśnie w cukrzycy. To bardzo podstępna choroba, która rozwija się latami, z którą można walczyć na początku bardzo skutecznie, a im później – tym jest niestety trudniej.

Izba lekarska zrzesza wszystkich lekarzy, lekarzy dentystów praktykujących w kraju – wydaje się, że jest zatem idealną platformą nie tylko do wymiany informacji, przekazywania danych, a także, oprócz szkolenia – do motywowania lekarzy, lekarzy dentystów do tego, aby uczyli swoich pacjentów jakim wielkim zagrożeniem w dzisiejszych czasach jest cukrzyca.

Cukrzyca może powodować zmiany w szkliwie

Powiązania cukrzycy i chorób przyzębia, ale i innych tkanek jamy ustnej są szczegółowo badane. Dawkę wiedzy na ten temat wnosi praca naukowców z Rutgers School of Dental Medicine, w Stanach Zjednoczonych.

Cukrzyca może negatywnie wpływać na szybkość przepływu i skład śliny oraz powodować zmiany w szkliwie. U osób z cukrzycą obserwowano również zmiany w miazdze zębiny, np wolniejsze gojenie się ran z powodu wywoływanego przez chorobę stanu zapalnego.

– Od dawna obserwujemy podwyższone wskaźniki powstawania ubytków i utraty zębów u pacjentów z cukrzycą i od dawna wiemy, że efekty leczenia próchnicy, czyli wypełnienia, nie są tak trwałe jak u osób zdrowych – przekonuje dr Mohammad Ali Saghiri, ekspert w dziedzinie stomatologii zachowawczej w Rutgers School of Dental Medicine.

Zrozumienie sposobu w jaki cukrzyca wpływa na zdrowie zębów pozwoli opracować metody leczenia, które będą przeciwdziałały jej negatywnym skutkom w jamie ustnej.

– To mój szczególny cel, ponieważ populacja osób z cukrzycą nadal szybko rośnie. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na leczenie, które pozwoli pacjentom zachować zdrowe zęby. Do tej pory nie prowadzono prac w tym kierunku, powiedział Saghiri.

Dr Saghiri wykazał, że cukrzyca może zakłócać naturalny proces remineralizacji szkliwa.

Badania potwierdziły, że osoby z obydwoma typami cukrzycy mają znacznie większe problemy ze zdrowiem jamy ustnej, zarówno zębów, jak i otaczających je tkanek miękkich.

Badania opisano w Archives of Oral Biology.

Źródło: www.infodent24.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content