Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Leczenie
  6. /
  7. Cukrzyca i otyłość: badacze...
  • Przemiany energetyczne w komórkach decydują o naszym zdrowiu, ale wciąż jeszcze nie są na tyle dobrze poznane, abyśmy mogli regulować te procesy
  • Wiadomo na przykład, że enzym SENP2 odpowiada za spalanie kwasów tłuszczowych w komórkach myszy
  • Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo jako pierwsi zbadali jego działanie w komórkach ludzkich. Jak informują w serwisie Forskning.no, liczą na to, że wiedza ta posłuży do leczenia otyłości i cukrzycy

 

Skąd się bierze otyłość?

Paliwem, które dostarcza komórkom energii, jest tłuszcz i glukoza. Energia, która nie zostanie natychmiast wykorzystana, zostaje zamieniona w tłuszcz i w tej postaci zmagazynowana w komórkach do czasu, aż będzie potrzebna. Jeśli gromadzimy więcej tłuszczu niż zużywamy, powstaje nadwaga. A ta z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób.

– Odkryliśmy, że enzym SENP2 zwiększa spalanie kwasów tłuszczowych zarówno w komórkach tłuszczowych, jak i w mięśniach. Dzięki temu organizm gromadzi mniej tłuszczu – mówi Solveig Krapf, jedna z autorek badania. I wyjaśnia, że enzym SENP2 oddziałuje na ważny dla procesu spalania receptor jądrowy – cząsteczkę, która pośredniczy w regulacji ekspresji genu. Receptor, zwany PPAR, występuje w różnych wariantach w tkance tłuszczowej i mięśniowej.

Aktywność PPAR jest regulowana między innymi przez enzym z grupy SUMO, a grupę SUMO z kolei reguluje ponownie SENP2.

– “To, czym się zajmuje SENP2, to uwalnianie PPAR z zapaśniczego uścisku SUMO” – obrazowo tłumaczy Solveig Krapf. – Wtedy PPAR może być bardziej aktywny, a przemiana energii bardziej intensywna.

Wydaje się zatem, że będzie można wykorzystać SENP2 w walce z otyłością. Jednak, jak podkreśla Solveig Krapf, do stworzenia na tej bazie leku na otyłość jeszcze daleka droga.

– Możemy sobie jednak wyobrazić, że kiedyś w przyszłości powstaną leki celowane w SENP2, być może właśnie w komórkach mięśniowych lub tłuszczowych, które będą mogły przyspieszyć zachodzący w nich metabolizm.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content