Diabetycy powinni szczególnie zwracać uwagę na to, co jedzą. Owoce uważane są za zdrowe, ale należy pamiętać, że większość z nich bardzo podwyższa cukier. Nie oznacza to oczywiście, że musisz zrezygnować z jedzenia owoców ale to, aby kontrolować i ograniczyć spożycie niektórych z nich.
Owoce zawierają dużą ilość węglowodanów prostych, które szybko podwyższają poziom cukru we krwi.
Poniżej kilka przykładów jakich owoców diabetyk powinien unikać:
- banan
- ananas
- awokado
- arbuz
- mango
Są również owoce, które można spożywać ale w ograniczonej ilości. Zjedzenie jednego owocu o niskim indeksie glikemicznym nie spowoduje dużych skoków cukru we krwi. Takie owoce to przede wszystkim:
- jabłka
- truskawki
- pomarańcze
- winogrona
- jagody
- wiśnie
Owoce to przede wszystkim źródło węglowodanów, w zależności od tego, jakie będziemy jedli owoce i w jakiej ilości, różnie będzie zachowywała się nasza glikemia, dlatego musimy brać pod uwagę nie tylko zawartość węglowodanów w owocach, ale również ich indeks glikemiczny. Włączając owoce do swojej diety pamiętaj o kilku zasadach i wskazówkach:
- zawsze jedz owoce świeże, lokalne i sezonowe
- jedz owoce o niskim indeksie glikemicznym
- owoce powinny być przekąską, nie powinieneś ich spożywać z głównymi posiłkami
- możesz posypać owoce cynamonem, jest on bardzo pomocny w wyrównaniu poziomu cukru we krwi
- możesz posypać świeże owoce siemieniem lnianym, aby zrównoważyć poziom cukru
Nie zapominajmy o owocach, które są dostępne w innej postaci, np:
- suszone owoce, które mogą wydawać się wygodne, ale zawierają więcej cukru niż świeże, a te kupne mogą zawierać dodatkowy cukier
- sok owocowy – zależy to oczywiście od typu soku i marki – ale wiele kupnych soków owocowych zawiera dużo węglowodanów, co sprawia, że nie jest to dobry wybór dla diabetyków.
Jeśli żyjesz z cukrzycą typu 1 lub 2 optymalna ilość węglowodanów, która jest Ci potrzebna każdego dnia jest różna, ponieważ każdy reaguje na węglowodany trochę inaczej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze, możesz sprawdzać poziom cukru we krwi przed i po zjedzeniu owoców.
Inne ciekawostki żywieniowe:
- Soczewica, fasola lub groszek mają bardzo wysoką zawartość błonnika i nie wpływają zbytnio na poziom glukozy we krwi – zapewniają uczucie sytości i są świetnym zamiennikiem przetworzonego i czerwonego mięsa.
- Spożywanie dużej ilości soli może zwiększyć ryzyko nadciśnienia, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. A kiedy chorujesz na cukrzycę, jesteś już bardziej narażony na wszystkie te schorzenia.
- Dieta bogata w błonnik rozpuszczalny może spowolnić wchłanianie cukru i kontrolować jego poziom we krwi. Wiele owoców ma wysoką zawartość błonnika, szczególnie te ze skórką lub miąższem.
Agnieszka Dylewska
Studentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie