Świat w ostatnim półroczu zmienił się tak bardzo, że przewartościowaniu uległy nie tylko priorytety życiowe Polaków, ale także ich preferencje zdrowotne. Eksperci medyczni alarmują, że w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią zaniedbane zostały prawidłowe nawyki żywieniowe, styl życia, a przede wszystkim profilaktyka chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, migotanie przedsionków czy cukrzyca typu 2. W trosce o zdrowie Polaków podjęta została akcja edukacyjna „Zadbaj o serce w swojej rodzinie”, w ramach której autorytety medyczne będą zwracać uwagę na te częste i niebezpieczne schorzenia oraz radzić, jak przeciwdziałać ich konsekwencjom.

„Zadbaj o serce w rodzinie” to szansa na zwrócenie uwagi Polaków na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych. W działania edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji zaangażowani są specjaliści z zakresu neurologii, kardiologii i diabetologii. Prawie w każdej rodzinie są osoby dotknięte cukrzycą, udarem mózgu czy migotaniem przedsionków. Ważne jest więc, by dobrze poznać czynniki ryzyka tych chorób, ich objawy i wiedzieć, jak im zapobiegać, zwłaszcza, że często są to choroby współistniejące. Rodzina jest doskonałą płaszczyzną do wymiany doświadczeń i wzajemnej edukacji prozdrowotnej, dlatego ta kampania idealnie wpisuje się w międzypokoleniowe szerzenie wiedzy w tym zakresie.

Migotanie przedsionków – wiesz, że jest najczęstszą arytmią serca?

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i główną przyczyną udarów mózgu. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dotyczy niemal ¼ osób po 65. roku życia. W Polsce cierpi na nie około 600-700 tysięcy osób. Najbardziej niepokojące objawy migotania przedsionków to szybkie i nieregularne bicie serca, palpitacje, uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, uczucie zmęczenia czy osłabienie wydolności fizycznej. W czasie migotania, przedsionki zamiast systematycznie i rytmicznie się kurczyć, jedynie drgają, co powoduje, że krew tylko częściowo przedostaje się z nich do komór a zalegając w przedsionkach tworzy skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina wydostanie się z serca i trafi do krwiobiegu, może dotrzeć do mózgu, zablokować tętnicę i spowodować udar.

Udar mózgu – wiesz jak się objawia i że trzeba szybko reagować?

Udar mózgu to pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i druga pod względem częstości przyczyna zgonów. Co roku dotyka on w naszym kraju około 80-90 tys. osób, a u niemal 30 tys. powoduje zgon. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka znajdują się także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Udar mózgu nie boli, dlatego chorzy często bagatelizują pierwsze objawy. A są to najczęściej: Utrudniona mowa, Dłoń/ręka opadająca, Asymetria ust. Reaguj zatem natychmiast i jeśli tylko zauważysz u siebie podobne symptomy, dzwoń pod numer 112/999.

Cukrzyca typu 2 – wiesz, że grozi zawałem serca i udarem mózgu?

Cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą XXI wieku. Charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Statystyki dotyczące cukrzycy są zatrważające. Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera na świecie jedna osoba. W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, między innymi uszkodzenia funkcji nerek, neuropatii z zespołem stopy cukrzycowej, czy chorób oczu prowadzących czasem do ślepoty. Najniebezpieczniejsze są jednak incydenty sercowo-naczyniowe np. zawały serca lub udary mózgu. Chorzy z cukrzycą, u których doszło do takich powikłań, żyją nawet 12 lat krócej!

Edukacja dla zdrowia rodzin – wiesz więcej, żyjesz lepiej

Dzięki akcji „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce będą mieć możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, a co ważniejsze – dowiedzą się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie. Działania edukacyjne obejmą swoim zasięgiem miasta, które na mapie Polski układają się w kształt serca. W 2020 roku będą prowadzone w 8 lokalizacjach: Działdowie, Włocławku, Suwałkach, Siemiatyczach, Zielonej Górze, Olsztynie, Toruniu, Białymstoku. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do czerpania wiedzy w zakresie profilaktyki udarów, migotania przedsionków i cukrzycy typu 2 na stronach kampanii STOP UDAROM (www.stopudarom.pl) oraz DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ (www.dluzszezyciezcukrzyca.pl).

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content