Przychodzi „Pan Zdzisiu” (imię fikcyjne) do naszej poradni diabetologicznej, a glikemia ciągle nas nie zadawala!  Nie mogłyśmy z Panią diabetolog zrozumieć przyczyny wysokich poziomów glukozy u naszego pacjenta: posiłki regularne, na śniadanie i kolację dwie kromki chleba, na obiad trzy ziemniaczki a glikemia przez cały dzień powyżej 200 mg/dl. Sprawdzamy wszystko: czy dobrze bierze leki, czy badania krwi są wykonane poprawnie, czy nie rozwija się infekcja? Wszystko się zgadza, a wyniki złe! W trakcie kolejnej porady w gabinecie, jeszcze raz omawiam z pacjentem produkty, które mogą podnieść poziom glukozy i nagle „Pan Zdzisiu” przy rozmowie o produktach mlecznych oznajmia, że nie lubi pić wody i zamiast niej pije mleko. Dwa litry mleka dziennie!

Moi drodzy, pamiętajmy jednak, że pół szklanki (100 ml) mleka, jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru to 1 łyżeczka cukru (ok. 5 g). W produktach fermentowanych jest go trochę mniej, jeżeli oczywiście nie dodano do nich, na jakimś etapie produkcji, mleka w proszku.

Produkty „bez laktozy” zawierają tyle samo cukrów prostych co te z laktozą. W tych pierwszych, dwucukier laktoza jest rozkładana w procesie produkcji na glukozę i galaktozę, które są łatwiej trawione, więc szybciej podwyższają poziom „cukru” we krwi. Czujemy to nawet po słodkim smaku mleka „bez laktozy”.

PRODUKT WYBIERAMY UNIKAMY
mleko i produkty mleczne mleko 1,5% – 2%, chude i półtłuste sery twarogowe, 1-2 plastry sera żółtego dziennie, serki wiejskie, jogurty naturalne, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko. serków homogenizowanych słodkich, słodkich jogurtów owocowych, serów topionych, serów pleśniowych, oscypków

Czasem poziom glukozy mogą podnosić również twarogi. Producent nie musi podawać składu, ponieważ są to tzw. produkty jednorodne, ale 200 g serka „wiejskiego”, może zawierać ok. 5 g węglowodanów, czyli jedną łyżeczkę cukru. Uważajmy więc na wielkość porcji i na dodatki do twarogu. Jeżeli lubimy twaróg z dżemem, to może jedną porcję twarogu zjeść z warzywami, np. ogórkiem czy rzodkiewką, a drugą – na słodko z kromką chleba.

Panuje przekonanie, że nie należy łączyć produktów mlecznych z pomidorami. Faktycznie, pomidory zawierają kwas szczawiowy, który ogranicza przyswajalność wapnia z nabiału i, wchodząc z nim w reakcję, tworzy złogi szczawianowo-wapniowe – najczęstszą przyczynę kamicy nerkowej. Jednakże, kwas szczawiowy występuje nie tylko w pomidorach. Jest on obecny w większej ilości w wielu innych produktach, np. w szpinaku, szczawiu, rabarbarze czy nawet kawie i mocnej herbacie. Połączenie tych produktów z nabiałem może jednak w niewielkim stopniu zadziałać w opisany powyżej sposób, a wiec: wszystko z umiarem! Mleko również!

Ewa Dygaszewicz
Dietetyczka i edukatorka diabetologiczna
Prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego PSD

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content