Rusza nowy projekt badawczy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, którego Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest partnerem.

Dnia 23.03 w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się uroczysta inauguracja badania. Projektem pokieruje prof. Carsten Carlberg, wybitny biochemik, specjalista od witaminy D. Jego celem będzie stworzenie Centrum Doskonałości zajmującego się nutrigenomiką i pomoc w walce z chorobami dietozależnymi.

„O jakości naszego życia decydują dwa komponenty: w 20% geny, które otrzymaliśmy po rodzicach i z którymi niewiele możemy zrobić oraz aż w 80% czynniki, na które mamy wpływ. To od nas samych zależy, jaka będzie jakość naszego życia” – mówił w wykładzie otwierającym swoją pracę w Instytucie prof. Carlberg.

Swoją prelekcję prof. Carlberg wygłosił przed znamienitymi gośćmi zgromadzonymi w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, do których należeli przedstawiciele świata nauki, praktycy biznesu, lokalni lekarze, kadra zarządcza instytucji wspierających rozwój innowacji w regionie, przedstawiciele organizacji studenckich, stowarzyszeń działających na rzecz poprawy jakości życia człowieka, działacze społeczni, pracownicy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, a także przedstawiciele mediów. Konferencję powitalną swoją obecnością zaszczycił Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wśród gości znaleźli się też m.in. Kazimierz Kujawa, prezes zarządu grupy MASPEX; prof. Andrzej Babuchowski, prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego SM Mlekpol; prof. Sergiusz Nawrocki, lekarz-onkolog, prorektor ds. Collegium Medicum UWM; prof. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauk o Żywności UWM; Maria Borzym, dyrektor Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego; Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i inni.

Kiedy swój wykład rozpoczął prof. Carlberg, od razu nakreślił, jakie cele będą mu przyświecać tworząc Centrum Nutrigenomiki w Instytucie. Prof. Carlberg będzie kontynuować swoją trwającą już 30 lat pracę związaną z witaminą D. Jakiś czas temu odkrył, że ludzi można zakwalifikować do trzech grup: słabo, średnio i silnie reagujących na ekspozycję na witaminę D. To dlatego każdy z nas potrzebuje nieco innej, ściśle spersonalizowanej dawki – w tym przypadku nie ma czegoś takiego jak „złoty standard”.

„Każdy z nas ma inne potrzeby, inne predyspozycje. Suplementacja witaminy D u każdego powinna wyglądać nieco inaczej. Dzięki specjalistycznym badaniom, możemy dowiedzieć się, jaka dawka jest odpowiednia dla nas. Jeżeli nie chcemy tego robić, rekomenduję przyjmowanie niskiej dawki witaminy D, która według moich badań i tak wynosi pięć razy więcej niż sugestie farmaceutów. Nie zaszkodzimy sobie tym, a zaspokoimy zapotrzebowanie naszego organizmu na ten związek” – mówił prof. Carlberg.

Jednym z najważniejszych celów prac Centrum będzie opracowanie tzw. cyfrowych bliźniaków, czyli wirtualnych modeli prawdziwych osób, na których to będą „testowane” interwencje związane z doborem diety, aktywności fizycznej i stosowanych leków. Będzie to jeden z elementów medycyny spersonalizowanej, którą uważa się za przyszłość opieki medycznej. Ze względu na konieczność przeprowadzania licznych symulacji komputerowych, prof. Carlberg poszukuje do swojego zespołu nie tylko biologów i lekarzy, ale także informatyków.

„Sto lat temu ludzie tworzyli prototypy samolotów, ale działali trochę na oślep. Niektóre z nich latały, inne spadały zaraz po starcie. Metodą prób i błędów w końcu wymyślili, jak powinien wyglądać samolot i tak jest do dzisiaj. Obecnie takie działania są nie do pomyślenia. Teraz inżynierowie tworzą cyfrowo każdy element samolotu, zanim go wyprodukują. Cyfrowy bliźniak ma pełnić taką samą funkcję – wirtualnego modelu do testowania diet i leków” – wyjaśnił prof. Carlberg.

Źródło: www.pan.olsztyn.pl

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content