Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Wycieczka w Góry Świętokrzyskie...

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Powiatowy w Płocku  wybrało się w dniach  10 – 14 września 2019 r. grupą 38 osób w Góry Świętokrzyskie. Po zakwaterowaniu i obiedzie był czas na zwiedzanie Kielc. Miasto charakteryzuje się znaczną różnicą poziomów od 260 do 408 m n.p.m .położone nad rzeką Sinicą.

W drugim dniu zaczęliśmy od zwiedzania Kadzielni, –  ciekawy obiekt geologiczny. Spotkać można wapienie rafowe, zawierające wiele skamieniałości korali, występuje kras kopalny i zjawiska krasowe w postaci schronisk i jaskiń, których jest 25. Najwyższa część Kadzielni to skałka geologów uznana za rezerwat przyrody. Następnie pojechaliśmy do  Muzeum Narodowego, czyli Dawny Pałac Biskupów. Jest to jedna z rezydencji  z epoki Wazów, gdzie znajdują się oryginalne wnętrza z XVII i XIIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego stropami ramowymi, belkowymi,  fryzami marmurowymi i kamiennymi kominkami. Odwiedziliśmy również Aleję Sław, gdzie są popiersia z brązu min.  M.Hłasko,  M.Grechuta,  Z.Cybulski,  T.Kantor,  K.Kieślowski. Nie sposób wymienić wszystkich.

W godzinach popołudniowych zwiedziliśmy Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Muzeum udostępnia dwie wystawy stałe: zachowane wnętrza mieszkania oraz multimedialną wystawę związaną z życiem i twórczością pisarza.

W trzecim dniu ruszyliśmy do Huty Szklanej. Kolejką podjechaliśmy na Święty Krzyż – serce Gór Świętokrzyskich. Klasztor wzniesiony z kamienia przez króla B.Wielkiego.

Następnym punktem zwiedzania były ruiny Zamku Krzysztopór w Ujeździe. Zamek pełen magii i tajemniczości jest zabytkiem klasy międzynarodowej, czyli wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym.

Czwartego dnia wyruszyliśmy do  Zagańska, gdzie znajduje się jeden z najstarszych dębów – „Dąb Bartek” – chroniony prawem jako pomnik przyrody liczący ok. 1200 lat, jest symbolem siły i wytrwałości. Po południu pojechaliśmy do Jaskini Raj, w której występują misy naciekowe, oraz można spotkać piękne perełki jaskiniowe. Ostatnim punktem był Zamek Królewski w Chęcinach. Ruiny średniowiecznej warowni, posiadają bogatą historię oraz kryją w sobie wiele tajemnic.

Pogoda była piękna, ale czas było wracać  i w sobotę rano  bardzo zadowoleni  z wycieczki wróciliśmy do Płocka.

Barbara Świcińska

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content