Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział wojewódzki w Kielcach zostało powołane do życia w 1989 r. Założycielami byli P. Teresa Korczak i P. Mirosław Kobiec.

Pierwszym  Prezesem  Stowarzyszenia był P. Mirosław Kobiec, w następnych kadencjach funkcję prezesa Zarządu pełnili, P. Maria Dudek, P. Ryszard Jędrocha i ostatnio P. Jerzy Wojtasik.

W chwili powołania Stowarzyszenia było około 70 członków, obecnie liczy 120 członków, ale były lata, gdzie członków było około 277. Celem Stowarzyszenia jest pomaganie ludziom chorym na cukrzycę i nie tylko,  poprzez edukację,  ale również pomoc materialną i rehabilitacyjną. Przykładem mogą być  wydawane paczki żywnościowe, organizowane  turnusy rehabilitacyjne.

W każdą pierwszą sobotę miesiąca organizowane były i są spotkania edukacyjne. Szkolenia prowadzone są przez lekarzy specjalistów, pielęgniarki i dietetyków. Szkolenia te pozwalają poznać swoją chorobę, umieć sobie z nią radzić na co dzień, zrozumieć, jaka jest zależność insuliny, posiłków i wysiłku fizycznego, poznać konsekwencje błędnych decyzji w żywieniu. Rozprowadzamy literaturę fachową, uczymy obliczania wymienników węglowodanowych.

Dzięki Stowarzyszeniu potrzebujący mają ułatwiony dostęp do sprzętu medycznego, glukometrów oraz artykułów dietetycznych dla cukrzyków. Stowarzyszenie organizuje również spotkania integracyjne, organizuje wycieczki np. do teatru.

W okresie trzydziestolecia miało miejsce wiele ważnych działań i dokonań wpływających na wartość oraz znaczenie Stowarzyszenia Diabetyków w życiu społecznym. Za każdym takim zdarzeniem stał konkretny człowiek lub grupa ludzi.

Wspaniałą okazją do podziękowania wszystkim, którzy dokładają swoją cegiełkę do sprawnego funkcjonowania Stowarzyszenia jest uroczystość jubileuszowa.

Chciałabym podziękować w sposób szczególny lekarzom, dietetykom,  którzy swój wolny czas poświęcają naszym członkom na comiesięcznych spotkaniach edukacyjnych.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy na co dzień służą nam pomocą.

Krystyna Staniszewska

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content