Cukrzyca chorobą śmiertelną – prawda czy mit?

Czy cukrzyca stanowi jedno z największych zagrożeń cywilizacyjnych obecnych czasów? Jakie konsekwencje niesie ze sobą nieleczona lub leczona w nieprawidłowy sposób? Jakie są jej najczęstsze i najgroźniejsze powikłania? Jak skutecznie zapobiegać powikłaniom? Odpowiedzi na te  – a także wiele innych – pytań uzyskają uczestnicy warsztatów „Razem ścigamy się z cukrzycą bez powikłań”, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w ramach ogólnopolskiej kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”. W czerwcu rozpoczęła się kolejna edycja inicjatywy, we wrześniu oraz październiku – po wakacyjnej przerwie – planowane są kolejne warsztaty.

Cukrzyca jest bez wątpienia jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych obecnych czasów. W Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób, a kolejny milion pozostaje niezdiagnozowany. Pomimo, iż choroba nie daje wyraźnych objawów – zabija ponad 26 tys. Polaków rocznie. Z medycznego punktu widzenia cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, charakteryzującą się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia – zbyt wysoki poziom cukru we krwi – wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolności różnych narządów, takich jak oczy, nerki, serce czy naczynia krwionośne.

Cukrzyca nieleczona lub leczona w sposób niewłaściwy może prowadzić do rozwoju groźnych powikłań zdrowotnych. Najczęstszym z nich są choroby układu sercowo-naczyniowego, które są jednocześnie główną – stanowiącą około 70% wszystkich przypadków – przyczyną zwiększonej przedwczesnej śmiertelności. Szacuje się, iż cukrzyca współistnieje u 30% chorych z zawałem serca, a co siódmy chory z nowo rozpoznaną cukrzycą w ciągu kolejnych 10 lat rozwija ostry zespół wieńcowy. Jak podkreśla lek. Alicja Milczarczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie: „Nieleczona cukrzyca może prowadzić do naprawdę groźnych powikłań. Szacuje się bowiem, iż ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w przypadku osoby chorej na cukrzycę jest nawet kilkukrotnie większe niż w przypadku osoby zdrowej. Udowodniono także, iż cukrzyca zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia niewydolności serca. Dlatego tak ważna jest profilaktyka powikłań cukrzycowych, obejmująca m.in. odpowiednie leczenie, stosowanie zdrowej diety czy aktywność fizyczną. Jeśli osoba z cukrzycą będzie stosować się do tych wytycznych – ryzyko wystąpienia powikłań będzie zdecydowanie mniejsze.”

Warsztaty w całej Polsce

„Razem ścigamy się z cukrzycą bez powikłań” to ogólnopolska akcja edukacyjna przeprowadzana we współpracy z regionalnymi oddziałami oraz kołami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. W ramach inicjatywy w 30 wybranych miastach w całej Polsce organizowane są warsztaty dla osób z cukrzycą, a także ich rodzin oraz opiekunów. Prowadzone są one przez ekspertów z zakresu diabetologii. Głównym celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości pacjentów na temat zapobiegania groźnym, przewlekłym powikłaniom, mogącym prowadzić do przedwczesnych zgonów, a także edukacja na temat nowoczesnych i skutecznych możliwości terapeutycznych cukrzycy.

Najbliższe spotkania w ramach warsztatów „Razem ścigamy się z cukrzycą bez powikłań” zostały zaplanowane w następujących terminach:

 • Gdynia: 11.09 o godz. 16:00 w Urban Lab w Gdyni, al. Zwycięstwa 96/98;
 • Głogów: 13.09 o godz. 11:00 w Muzeum Zamku Piastowskiego, Brama Brzostowska 1;
 • Gniezno: 17.09 o godz. 10:00 w Centrum Aktywizacji Społecznej „Largo”,
  Kościuszki 7;
 • Legnica: 18.09 o godz. 15:00 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym,
  Iwaszkiewicza 5;
 • Krosno: 19.09 o godz. 11:00 w restauracji „Elwit”, ul. Zręcińska 82;
 • Rzeszów: 21.09 o godz. 10:00 w Wojewódzkim Domu Kultury,
  Stefana Okrzei 7;
 • Słupsk: 25.09 o godz. 16:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych,
  Niedziałkowskiego 6;
 • Rawa Mazowiecka: 03.10 o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego, Plac Wolności 1;
 • Kętrzyn: 04.10 o godz. 16:00 w sali na dworcu w Kętrzynie, ul. Dworcowa 10;
 • Suwałki: 12.10 o godz. 10:00 w restauracji „Na Starówce”, ul. Chłodna 2;
 • Gliwice: 18.10 w Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych,
  Zwycięstwa 1/1;
 • Nowy Sącz: 22.10 o godz. 15:00 w restauracji „Panorama”, ul. Mieczysława Romanowskiego 6;
 • Radom: 26.10 o godz. 11:00 w Centrum Młodzieży „Arka”, ul. Chrobrego 7/9.

Wkrótce ustalone zostaną terminy warsztatów w: Legionowie, Siedlcach, Ostrowi Mazowieckiej, Otwocku, Przemyślu, Jeleniej Górze, Tomaszowie Mazowieckim, Pilchowicach, Tarnobrzegu, Kutnie, Mrągowie.

IV odsłona kampanii „Razem ścigamy się z cukrzycą”

W tegorocznej edycji kampanii szczególny nacisk kładziony jest na powikłania kardiologiczne (zawał serca, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca), którym można zapobiec dzięki nowoczesnym terapiom o udowodnionej skuteczności w tym zakresie. Kampania organizowana jest we współpracy z Centralą Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, czołowymi organizacjami pacjenckimi działającymi na rzecz osób z cukrzycą, takimi jak: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz Polskim Towarzystwem Diabetologicznym i Stowarzyszeniem Edukacji Diabetologicznej, a także Parlamentarnym Zespołem ds. Cukrzycy i Parlamentarnym Zespołem ds. Praw Pacjenta. Mecenasem projektu edukacyjnego jest firma Novo Nordisk.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content