Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Grodzki w Świnoujściu liczy 62 członków. Istniejemy od 1985 r. Ostatnio wybraliśmy nowego prezesa naszego Oddziału. Została nim pani Janina Miecznik, osoba doświadczona w pracy z osobami starszymi i chorymi. Spotykamy się raz w tygodniu. Staramy się naszym członkom przekazać jak najwięcej informacji związanych z cukrzycą, chorobą która nas jednoczy.

Organizujemy spotkania z lekarzem diabetologiem. W czerwcu każdego roku organizujemy białe niedziele, w różnych częściach miasta.
W ramach tych spotkań z mieszkańcami Świnoujścia oferujemy mierzenie poziomu cukru, poziomu cholesterolu we krwi. Niedawno mieliśmy spotkanie z fachowcami od ochrony i protetyki słuchu.

Czasami sprawiamy sobie przyjemności np. w postaci koncertu. Wówczas to artyści odwiedzają nas. Planujemy też wspólny wyjazd do jednego z ośrodków oferujących zabiegi rehabilitacyjne. Ponadto raz w tygodniu, o określonej porze, mieszkańcy miasta mogą przyjść do naszej siedziby i zmierzyć sobie poziom cukru i cholesterolu. Pomiary te wykonuje emerytowana pielęgniarka, zatrudniona przez Stowarzyszenie.

Każdego miesiąca jedno ze spotkań poświęcamy gimnastyce. Wówczas wspólnie wykonujemy ćwiczenia dostosowane do naszego wieku. Mamy swój profil na facebooku https://www.facebook.com/mojePSD/, na którym zamieszczamy różne materiały dotyczące naszej choroby.

Nasze spotkanie w Stowarzyszeniu w dniu 26 kwietnia br. poświęcone było udzielaniu pierwszej pomocy. W tym celu Stowarzyszenie zaprosiło ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Świnoujściu. Informowali oni jak udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej, gdy nie reaguje ona na żadne bodźce zewnętrzne: nie odpowiada na zadane pytania, nie reaguje na delikatne potrząśnięcie za ramiona. Przyczyn utraty przytomności jest wiele. Jedną z nich jest hipoglikemia (za niski poziom cukru we krwi). Okazało się że udzielenie pierwszej pomocy nie jest takie trudne, jakby się wydawało. Ratownicy po kolei objaśniali każdą czynność, jaką należy podjąć. Na sobie i na fantomach pokazywali jak prawidłowo udzielić pomocy. Obecni na spotkaniu z ratownikami orzekli, że spotkanie było potrzebne. Nie wiadomo bowiem, czy kiedyś nie będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy.

Swoją działalnością staramy się przyciągnąć do Stowarzyszenia jak największą ilość osób zmagających się z cukrzycą. Prowadząc profil na facebooku chcemy dotrzeć do jak największej grupy osób w naszym mieści z informacjami o naszej działalności.

Anna Kamińska-Szpachta Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Grodzki w Świnoujściu.
Fotografie autorstwa Grzegorza Grażyńskiego z naszego Stowarzyszenia.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content