W dniach 31.07.2022 do 07.08.2022 w Przemyślu odbył się pierwszy  bezpłatny obóz D-CAMP dla osób chorych na cukrzycę typu I. Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Wymiany Kulturowej TO tu to TAM , której prezeską jest Magdalena Pardel Trefler a partnerem w organizacji było  Koło nr 1 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Rzeszowie.

W  obozie brało udział  36 osób z różnych regionów Polski (Szczecina, Augustowa, Bydgoszczy, Iławy) z podziałem wiekowym od 7 do 12 lat  /był jeden 7 letni chłopiec z Ukrainy/, od 13 do 18 lat oraz dorośli. Pomimo różnicy wieku łączył uczestników wspólny mianownik CUKRZYCA TYPU I.

Celem obozu poza szkoleniami była integracja  chorych, wymiana doświadczeń, nawiązywanie nowych znajomości. W czasie obozu uczestnicy brali udział w zajęciach z psychologiem (Joanna Markin),  każdy mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji. Natomiast trener FRIS, coach Agnieszka Macyk prowadziła nas do ”Spotkania z naszym marzeniem” .Gościł również u nas Pan Piotr Bielawski, podolog z Europejskiego Instytutu Podolodii z Rzeszowa, który mówił jak prawidłowo dbać o stopy osoby chorej na cukrzycę, jakie mogą być powikłania cukrzycowe,  sprawdzał stopy pod względem odczuwania bodźców typu ciepło, zimno, delikatny dotyk .

Bardzo ważnym tematem obozu było przedstawienie przez NEIL BELL I JAKOB HULTGREN, SWEDEN 3 gier planszowych dla osób chorych na cukrzycę typu I. Grając można się uczyć. Najmłodsza grupa uczestników miała dużą frajdę uczestnicząc w warsztatach Lego z Christos Morsy (Grek). Wszechstronnym wykładowcą okazał się Antonio Russo (Włoch) który prowadził z nami gimnastykę posturalną i zapewniał nas, że wszyscy mamy muzykę we krwi. Mieliśmy również chwile wytchnienia od zajęć uczestnicząc w ognisku gdzie Antonio Russo grał na gitarze i śpiewał włoskie przeboje a wtórowali mu uczestnicy obozu.

Edukację diabetologiczną prowadziła pielęgniarka diabetologiczna z ogromnym doświadczeniem Anna Wajda, mówiła między innymi jak czytać etykiety umieszczone na towarach spożywczych pod kątem osób chorych na cukrzycę. Duże wrażenie wywarł na wszystkich uczestnikach kurs pierwszej pomocy prowadzony przez pracowników Zakładu Pielęgniarstwa PWSW kierowany przez panią kierownik Zakładu Pielęgniarstwa PWSW dr. n. med. Edytę Guty. Kursy te były przygotowane bardzo profesjonalnie z użyciem nowoczesnych pomocy treningowych. Wszyscy uczestnicy brali udział w tańcu diabedance.

O zdrowie uczestników dbały dwie panie lekarki Alicja Kapusta oraz Adrianna Kot. Sprawowały one opiekę szczególnie nad dziećmi i młodzieżą .  Zajęcia odbywały się w salach wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej której Rektorem jest  pan dr Paweł Trefler, prof. PWSW, lub na świeżym powietrzu i na basenie. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w obozie D-CAMP.

Projekt D-CAMP  sfinansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię  Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu “Aktywni Obywatele –Fundusz Regionalny”

Andrzej Mielcarek
Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content