Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Turnus szkoleniowy diabetyków z...

PSD Koło w Mielcu wzięło udział w turnusie szkoleniowym w Iwoniczu  Zdroju w dniach 17.06  –  23.06.2018 r. Wyjazd ten był dofinansowany z dotacji  z Urzędu Miasta Mielec, w tym  dwoje członków  z Gminy Mielec.

Zakwaterowanie i wyżywienie załatwione było w  Pensjonacie  „Amelia”.  Szkolenia  odbywały się w siedzibie zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Diabetyków w Krośnie. Prelekcje prowadził edukator diabetologiczny Pan Kazimierz Jakub Wawszczak  –  Prezes PSD Oddziału Powiatowego w Jaśle. Prelekcja nosiła tytuł „Innowacje w kontrolowaniu i leczeniu cukrzycy w Polsce”   i  „Psychologiczne aspekty życia z cukrzycą w świecie współczesnym”. Uczestnicy zdobyli wiedzę na temat najnowocześniejszych metod kontrolowania i leczenia cukrzycy w Polsce a także utrwalili prawidłowe nawyki żywieniowe.

W wolnym czasie organizowane były wycieczki piesze  i samochodowe podczas, których uczestnicy zwiedzali nieznane dla nich zakątki Polski jak Iwonicz, Dukla, Krosno. Podczas tych wycieczek chorzy poznawali reakcje swojego organizmu na intensywny wysiłek fizyczny po którym były prowadzone i analizowane pomiary poziomu cukru we krwi i dawki insuliny.  Później następowała wymiana doświadczeń między uczestnikami turnusu.

Żyć dobrze z  cukrzycą, należy posiąść szeroką wiedzę o sposobach  radzenia sobie z nią w codziennym życiu. Innymi słowy – cukrzyca wymaga edukacji. Łacińskie przysłowie mówi, że „Powtarzanie jest matką wiedzy”, a „Chorzy wiedzący więcej, żyją dłużej”. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzę o chorobie ciągle powtarzać i utrwalać na różnego rodzaju  sympozjach, targach diabetologicznych i szkoleniach.

Mimo kapryśnej pogody udało się także zwiedzić Dukle i Pustelnie św.  Jana z Dukli oraz Rymanów Zdrój. W Krośnie mogliśmy zwiedzić Stary Rynek miasta, Muzeum Podkarpackie i zabytkową kolekcje lamp naftowych. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do ładnego kościoła  w Miejscu Piastowym. Prawie wszystkim  uczestnikom  udało się przejść przez Rezerwat Przyrody w Prządkach podziwiając piękne formy skalne.

Wracając z turnusu nabraliśmy więcej wiedzy  i  siły do dalszej walki z cukrzycą.

Zofia  Seternus
Prezes Koła

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content