Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Wydarzenia i relacje
  6. /
  7. Relacja z obozu młodzieżowego...

W tym roku obóz odbył się w Czechach w miejscowości Srby, w dniach 8 – 14 lipca 2018. Spośród 23 krajów uczestniczyła również przedstawicielka naszego kraju z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Karolina Kaczmarek z Koła PSD ze Złotoryi. W trakcie obozu młodzi liderzy szkolą się, wymieniają doświadczeniami, uczestniczą w warsztatach, podczas których omawiają życie z cukrzycą, wymieniają się nowinkami.

Uczestnicy obozu uczyli się, jak być dobrym liderem, reprezentującym osoby z cukrzycą danego kraju. Podczas warsztatów liderzy swoich krajów przedstawiali i omawiali codzienne życie osoby chorej na cukrzycę, poruszali także sprawy swojego kraju, związane z refundacją leków, opieką diabetologiczną, pracą, a przede wszystkim jak dziecko, młodzież z cukrzycą radzą sobie w szkole. Czy dochodzi do dyskryminacji ? Bardzo pożytecznym warsztatem okazało się spotkanie Tabu, gdzie uczestnicy mogli prowadzić dyskusje na tematy, które dręczą, a ciężko jest otrzymać na nie odpowiedzi. Sesja Tabu pozwoliła również niektórym uczestnikom się otworzyć. Każdy uczestnik miał swoją prezentację, podczas której mógł przedstawić siebie, swój kraj, miejscowość. Dzięki różnej tematyce warsztatów oraz aktywności fizycznej uczyliśmy się dobrej współpracy, ponieważ współpraca jest kluczem do sukcesu. Podczas obozu nie mogło zabraknąć także wycieczek do Pragi, gdzie młodzież na Praskim Rynku zatańczyła Flash Mob i otrzymała od osób, turystów przebywających w tym czasie na rynku ogromne brawa. Byliśmy pełni pozytywnej energii, co udzielało się naszym opiekunom. Wszystko, co robiliśmy, miało sens. Warsztaty, aktywność fizyczna, wycieczki. To wszystko spowodowało, że zaczęliśmy lepiej się rozumieć, poznawać się, współpracować.

„IDF Europe Youth Leadership Camp 2018 był dla mnie niesamowitym i niezapomnianym wydarzeniem podczas którego miałam ogromną szansę poznać wiele interesujących osób z podobnymi problemami do moich. Wysłuchać ich dobre i złe doświadczenia związane z cukrzycą, a przede wszystkim mogliśmy wzajemnie się wspierać, obóz pozwolił nam bardziej siebie poznać i zbliżyć do siebie mimo tak krótkiego czasu, bo raptem tylko tydzień spędziliśmy ze sobą, a więzi, które nawiązaliśmy pewnie w nas pozostaną do końca życia. Uczestnictwo w obozie pozwoliło mi otworzyć się bardziej na świat, a także nie wstydzić się     i mówić szczerze o sobie. Jestem dumna, że mogłam reprezentować Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Nasz kraj w Czechach. Mam  nadzieję, że nasze wspólne działania przyniosą nowe horyzonty i szanse na przeprowadzenie zmian  w swoich krajach i na świecie w działaniach na rzecz osób z cukrzycą.” – mówi Karolina Kaczmarek.

„International Diabetes Federation Europe Youth Leadership Camp 2018 w Czechach okazał się dużo lepszym doświadczeniem niż można się spodziewać. Przez ten tydzień dużo się nauczyłam, nabrałam doświadczenia i lepiej wiele rzeczy poznałam. Dzięki uczestnictwu w obozie YLC wiem, że mogę zrobić coś więcej nie tylko dla siebie ale i dla innych osób chorych na cukrzycę. Wszyscy mamy nadzieję na dalszą współpracę i spotkania, by wymienić się następnymi doświadczeniami, porozmawiać, spotykać się razem. YLC polecam wszystkim osobom, warto się starać, przejść rozmowy i testy kwalifikacyjne, a przede wszystkim uczyć języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, który jest warunkiem uczestniczenia w obozie ze względu na komunikację, wszystkie rozmowy, wykłady, warsztaty, spotkania w języku angielskim. Jest to cudowne doświadczenie, które warto przeżyć” – dodaje Karolina Kaczmarek.

Mam nadzieję, że International Diabetes Federation Europe Youth Leadership Camp odbędzie się kiedyś w Polsce i będziemy mogli pokazać nasz piękny kraj.

Poniżej link do tańca, który uczestnicy zatańczyli w Pradze na starówce: Diabetes Flashmob Prague 2018

 

Tekst i zdjęcia: Karolina Kaczmarek

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content