Co trzeci Polak nie jest aktywny fizycznie. Najbardziej aktywną fizycznie grupą społeczna są osoby w wieku 25-39 lat. Osoby, które ćwiczą regularnie żyją przeciętnie o 5 – 7 lat dłużej. Każdy z nas jest inny. Kobiety i mężczyźni ćwiczą trochę inaczej:

  • Panie są bardziej otwarte na pomoc specjalistów, lubią włączać w treningi elementy tańca, jogi, tai chi (wzmocnienie jędrności ciała i jego elastyczności). Trenują zwykle krócej niż mężczyźni, nie lubią pokazywać się zgrzane od wysiłku. Poświęcają więcej czasu ćwiczeniom rozciągającym, ważne są dla nich dolne partie ciała.
  • Panowie mają inną motywację do treningu – zależy im na budowaniu masy mięśniowej, najczęściej mają swój plan treningu. Trening to dla wielu mężczyzn okazja do zdrowej rywalizacji. Nie przywiązują wagi do obecności innych ćwiczących, czyli społeczny aspekt ćwiczeń jest dla nich mniej ważny. Silnie pracują nad górną partią ciała (rzeźbienie mięśni klatki i brzucha oraz ramion), ale zwykle zaniedbują ćwiczenia rozciągające.

Najważniejsze, że chcemy ćwiczyć i mamy do tego motywację!

Przed nami kolejny tydzień regularnej aktywności w ramach programu 8 TYGODNI DO ZDROWIA, do którego gorąco zachęcamy!

Dzisiaj udostępniamy trzeci trening „Ćwiczymy z obciążeniem”. Jest to trening  wzmacniający.

W treningu wzmacniającym budujemy mięśnie. Są one nam potrzebne do tego, by schudnąć. Super substancją, która wydziela się tylko w czasie treningów i w trakcie ćwiczeń przez nasze mięśnie jest hormon iryzyna. Iryzyna zmienia naszą żółtą tkankę tłuszczową w niezwykle bogatą energetycznie brązową tkankę tłuszczową, z której szybko uwalniamy energię. Iryzyna przyspiesza przemianę materii, zwiększa termogenezę i zużywamy dzięki niej więcej energii.” – wyjaśnia lek. Anna Plucik-Mrożek, ekspert 8 TYGODNI DO ZDROWIA.

Jaki jest plan treningowy w trzecim tygodniu?

✅ 1 x Trening 2 „Budujemy wydolność” – 35 min
✅ 1 x Trening 3 „Ćwiczymy z obciążeniem” – 35 min
? 50 min marszu lub nordic walking w tempie do 4 km/h
Razem 120 minut aktywności fizycznej.

Jakie powinno być natężenie treningu?

✅ Umiarkowane, ale o 20% wyższe w porównaniu do poprzedniego tygodnia, czyli dłuższy dystans w tym samym czasie.
Trenujący powinni ćwiczyć we własnym tempie, a NFZ nie ponosi ryzyka ewentualnych kontuzji lub urazów powstałych podczas wykonywania treningów.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem treningu?

✅ Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa i zdrowia zacząć program 8 TYGODNI DO ZDROWIA od „Treningu 1 – czyli adaptacja”.
✅ Wszystkie testy, informacje oraz już opublikowane filmy z ćwiczeniami niezbędne do rozpoczęcia treningów z #8TygodniDoZdrowia znajdziesz na stronie – https://linkd.pl/aaef

W przypadku wątpliwości czy ten program jest dla Ciebie odpowiedzi znajdziesz tutaj – Zaplanuj swoje „8 TYGODNI DO ZDROWIA” – https://linkd.pl/kurp

Zachęcamy Państwa, do rozpowszechniania informacji o programie treningowym na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Załączamy równieżdo wykorzystania plakat i ulotkę o programie.

Zapraszamy do wspólnej zabawy zamieszczając na swoim fanpage’u hasztag #8TygodniDoZdrowia i do skorzystania z nakładki na zdjęcie profilowe – https://linkd.pl/ae9p

Przydatne linki projektu #8TygodniDoZdrowia:

– zapraszamy do zapoznania się z programem i zespołem ekspertów, w filmie startowym:
https://youtu.be/TQVZyvArdjc

 TRENING 1 – „Adaptacja – czyli zaczynamy”  – https://youtu.be/100oBdPNANw
 TRENING 2 – “Budujemy wydolność”https://www.youtube.com/watch?v=pr5j_pbVUjw

– do strony Akademia NFZ
www.akademia.nfz.gov.pl

– do kanału YT Akademia NFZ
https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA

– link do fanpage Akademia NFZ
https://www.facebook.com/akademianfz/

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content