Tłusta dieta źle działa na mózg – mamy ochotę jeść więcej niż zwykle

Tytuł Flu Fighter dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
17 września 2019
Jak leczyć cukrzycę?
19 września 2019

Tłusta dieta źle działa na mózg – mamy ochotę jeść więcej niż zwykle

W badaniach na myszach karmionych według różnych diet, naukowcy odkryli, że duże ilości tłuszczu wywołują stany zapalne podwzgórza. Ta część mózgu odpowiada m.in. za kontrolę metabolizmu.

U zwierząt karmionych w taki sposób, do stanów zapalnych dochodziło już w ciągu trzech dni od zmiany diety na gorszą, czyli dużo wcześniej niż pojawiała się u nich nadwaga.

– Zaintrygował nas fakt, że te szybkie reakcje pojawiały się jeszcze przed zmianami w masie ciała. Chcieliśmy więc zrozumieć leżące u ich podstaw komórkowe mechanizmy – opowiada kierująca eksperymentami prof. Sabrina Diano.

Po dokładniejszych badaniach, naukowcy zauważyli niekorzystne zmiany w komórkach mikrogleju, które chronią neurony i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego środowiska ich życia. Między innymi regulują właśnie stany zapalne.

Reakcje te, jak się okazało, wynikały ze zmian w mitochondriach – strukturach, które wytwarzają niezbędną komórkom energię. U zwierząt spożywających duże ilości tłuszczu, mitochondria komórek mikrogleju były mniejsze.

Tak zmienione komórki oddziaływały z kolei na neurony w sposób, który skłaniał zwierzęta do zjadania jeszcze większych porcji.

– Istnieją w mózgu specyficzne mechanizmy, które aktywują się przy ekspozycji na pewne pokarmy. To mechanizm, który może być istotny z punktu widzenia ewolucji, jednak przy stałym dostępie do pokarmu bogatego w tłuszcz i węglowodany jest on destrukcyjny – podkreśla prof. Diano.

Jej zespół poszukuje też powiązań aktywacji mikrogleju z różnymi zaburzeniami, w tym z chorobą Alzheimera, na którą częściej zapadają właśnie osoby z otyłością.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

« Strona główna

1 Komentarz

  1. Adam pisze:

    To tak jakby wieloryba ktory zywic planktonem przestawic na plesniejace jablka ktorymi zywia sie muszki owocowki. Zrobic badania i twierdzic ze nie mozna podawac muchom jablek bo powoduja u wielorybow schorzenia. Dawno juz dr Kwasniewski opublikowal swoje badania o diecie tluszczowej i jej zdrowotnym oddzialywaniu na czlowieka. Od damtej pory na calym swiecie sa miliony osob ktore to potwierdzaja. A wspolczesna medycyna i farmacja nadal zaklamuja rzeczywietosc twierdzac ze slonca nie ma bo robimy badania w nocy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *