Grypa to poważna choroba zakaźna. Jej przebieg może być łagodny, jednak istnieje spore ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, stanowiących już istotny problem kliniczny. Są one szczególnie niebezpieczne dla tzw. grup ryzyka, do których należą m.in. pacjenci leczący się na choroby przewlekłe, w tym także na cukrzycę. Do najczęstszych powikłań, na które narażeni są diabetycy, należą wtórne infekcje bakteryjne (np. zapalenie płuc, zapalenie zatok, oskrzeli) oraz ryzyko rozwoju kwasicy ketonowej. W profilaktyce powikłań stosuje się szczepienia ochronne, które w przypadku cukrzycy redukują liczbę zgonów o 56% oraz liczbę hospitalizacji o 70%.
Osobom z chorobami przewlekłymi np. cukrzycą przysługuje 50% refundacja na szczepionkę przeciwko grypie. Oznacza to, że diabetycy za szczepionkę zapłacą ok. 26 zł, natomiast sama usługa szczepienia jest bezpłatna.
Sezon szczepień rozpoczęty
Wraz z początkiem września rozpoczęliśmy sezon szczepień. Usługa szczepienia przeciwko grypie w aptekach i placówkach POZ będzie finansowana przez NFZ, a tym samym – bezpłatna dla pacjenta. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że bezpłatne szczepienia są dostępne w aptekach, które zgłosiły się do oddziałów NFZ w swoim województwie po możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego.
W tym sezonie zaszczepić się przeciwko grypie można zarówno w punktach POZ (dzieci i dorośli), jak i aptekach (dorośli). Pierwszym etapem wykonywanej usługi jest poddanie się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskanie recepty. Następnie pacjent może poddać się usłudze szczepiennej w POZ lub udać się do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę. Po zakupie dawki w aptece, można od razu zaszczepić się u farmaceuty, bądź wrócić do punktu szczepień w placówce medycznej i tam poddać się zabiegowi.
Grypa groźna dla diabetyków
Występująca u chorych na cukrzycę hiperglikemia i zaburzenia wodno-elektrolitowe zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji, w tym infekcji grypowych. Z kolei zakażenia infekcyjne mogą znacząco pogarszać przebieg cukrzycy. Sprawia to, że pacjent z cukrzycą, chorując na grypę wpada w błędne koło powikłań i zaburzeń chorobowych, którym łatwo mógłby zapobiec. Powikłania pogrypowe u chorych na cukrzycę są podobne, jak u innych chorych, z tą różnicą, że występują istotnie częściej. Dodatkowo u chorych na cukrzycę obserwuje się pogorszenie wyrównania metabolicznego, tendencję do rozwoju kwasicy oraz pogorszenie czynności nerek i układu sercowo-naczyniowego. Powikłania te są częstymi przyczynami zgonów wśród tych pacjentów.
Rozpoznanie cukrzycy nie stanowi przeciwwskazania do immunizacji. Wprost przeciwnie, szczepienie zalecane jest zarówno przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne[1], jak i American Diabetes Association oraz WHO.
Ponadto grypa i związana za nią gorączka mogą zwiększyć zapotrzebowanie na insulinę i rozregulować dotychczas prawidłowo kontrolowany poziom glukozy we krwi. Każdy przypadek grypy u diabetyka powinien być skonsultowany z lekarzem, który pomoże odpowiednio dobrać dawkę insuliny.
Szczepienie to korzyść dla diabetyków
Szczepienia przeciw grypie niosą ze sobą wiele korzyści pacjentom, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jednakże dla osób chorujących przewlekle są interwencją często chroniącą ich życie. Badania wykazały, że szczepienia przeciw grypie wśród cukrzyków zredukowały o 56% liczbę zgonów ze wszystkich przyczyn. Zmniejszyły także liczbę hospitalizacji o 70% z powodu cukrzycy, śpiączki cukrzycowej oraz kwasicy ketonowej. Wyniki badań klinicznych jednoznacznie wskazują na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo szczepień w tej grupie pacjentów, co wyrażone jest w licznych rekomendacjach szczepień towarzystw naukowych i instytucji zdrowia publicznego.
Warto pamiętać, że cukrzyca jako choroba przewlekła jest podstawą do refundacji szczepionki. Dlatego też warto skorzystać z tej okazji i włączyć coroczne szczepienia przeciw grypie w proces leczenia.
Więcej informacji na stronie www.opzg.pl
[1] Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2011, Stanowisko PTD, Diabetologia Doświadczalna i Kliniczna 2011, Suppl. A