Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada. Szczycieńscy diabetycy świętowali już 11 października. To nie tylko czas na uświadomienie społeczeństwa o tej chorobie ale także okazja do spotkań, wsparcia oraz doceniania tych, którzy na co dzień walczą z cukrzycą.

W Szczytnie w tym szczególnym dniu diabetycy zebrali się z lokalnymi władzami aby świętować, dzielić się doświadczeniami, i uhonorować osoby oraz instytucje, które wspierają tę społeczność. W spotkaniu uczestniczyła, na zaproszenie Koła Miejsko-Powiatowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska. W spotkaniu brali również udział szczycieński starosta, burmistrz miasta oraz wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

To wydarzenie miało nie tylko symboliczne znaczenie ale także praktyczne, ponieważ połączyło diabetyków, ich rodziny i przyjaciół a także przedstawicieli władz lokalnych w duchu solidarności i zrozumienia. Jednym z najważniejszych momentów spotkania było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Między innymi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie otrzymało prestiżową Odznakę Ambasadora Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Wzruszających chwil nie brakowało podczas spotkania kiedy diabetycy dzielili się swoimi historiami i doświadczeniami. Były to momenty, w których można było zrozumieć, że walka z cukrzycą to codzienność wielu osób, a także dowód na to, że jest to walką, którą można wygrać.

Warto podkreślić, że dzięki takim inicjatywom jak Światowy Dzień Walki z Cukrzycą wzrasta świadomość społeczeństwa na temat tej choroby.  Prezes Anna Śliwińska mówiąc: „Spotkanie takie jak to, w którym dziś uczestniczymy pomaga nam zrozumieć, że nie jesteśmy sami” zaznaczyła, że możemy razem wspierać się nawzajem, dzielić się doświadczeniami i razem pracować nad tym aby osoby z cukrzycą mogły prowadzić pełne zdrowe życie.

Danuta Orłowska
Prezes Koła PSD w Szczytnie 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content