Wiosny Ludów 77, 02-495 Warszawa

22 668 47 19

sekretariat@diabetyk.org.pl

Przekaż swój 1,5% naszej organizacji. Prosto. Szybko. Za darmo.

  1. Start
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Warto wiedzieć
  6. /
  7. Światowy Dzień Cukrzycy 2021

Co roku 14 listopada, na pamiątkę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.

Cukrzyca, choć nie można się nią zarazić, szerzy się na całym świecie jako niezakaźna pandemia. Choruje na nią coraz więcej osób – na wszystkie jej typy.
Hasłem tegorocznego święta jest “Jeśli nie teraz, to kiedy?” Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna chce w ten sposób zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, że wiele osób z cukrzycą nie ma dostępu do edukacji diabetologicznej, tak potrzebnej w życiu z chorobą. I to  trzeba zmienić jak najszybciej.
Ale powyższe hasło można rozszerzyć także na inne aspekty: na zapobieganie pandemii cukrzycy, dbanie o własne zdrowie, rozszerzanie dostępu do nowoczesnych leków i terapii. Z leczeniem i samokontrolą cukrzycy nie można zwlekać: tu i teraz jest najlepszy moment na badania kontrolne, zdrowe odżywianie, większą aktywność fizyczną. Hasło to szczególnie dobitnie brzmi obecnie, w okresie pandemii, kiedy wielu pacjentów odpuszcza i czeka, aż „wszystko wróci do normy”. Ale nie możemy czekać, bo cukrzyca to podstępna choroba, która ten czas naszej bierności wykorzysta przeciwko nam.
Aktywne działanie na rzecz własnego zdrowia wymaga siły i determinacji. I tego właśnie Państwu życzę – dużo sił i samozaparcia w walce o własne zdrowie, nie tylko w miesiącu zwiększonej świadomości cukrzycy, ale przez cały rok

Anna Śliwińska
Prezes Zarządu Głównego PSD

 

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, przypominamy film Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków pt. “Oswoić cukrzycę”, nakręcony z okazji ubiegłorocznego święta:

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content