Dlaczego powinniśmy zmienić wytyczne postępowania w stanie przedcukrzycowym, w jaki sposób lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może go stwierdzić i jak dalej prowadzić pacjenta, wyjaśnił kardiolog i hipertensjolog prof. Aleksander Prejbisz.

– W Polsce brakuje sprecyzowanych zasad dotyczących postępowania w stanie przedcukrzycowym. Powinny zostać napisane tak, by skłaniały lekarzy nie tylko do podejmowania terapii farmakoterapeutycznej, lecz także do edukacji pacjentów w kierunku zmiany stylu życia. A przede wszystkim do uświadomienia, że stan przedcukrzycowy to istotnie zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych – powiedział „Menedżerowi Zdrowia” – podczas Top Medical Trends 2024 – prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz, kardiolog, hipertensjolog z kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia NIKard.

– Ogromnie ważne jest, żeby pacjentowi uświadomić niebezpieczeństwo, że 70 proc. osób ze stanem przedcukrzycowym w ciągu kilku lat rozwinie cukrzycę. Również zwiększa się w stopniu znaczącym ryzyko sercowo-naczyniowe. To wyjątkowo groźne dla osób po zawale serca czy udarze – tłumaczył ekspert.

Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy?
– Klasycznym sposobem rozpoznania stanu przedcukrzycowego jest test obciążenia glukozą. Czyli ocena na czczo i po dwóch godzinach od podania glukozy. Można także opierać się na odsetku hemoglobiny glikowanej. Jeżeli wynosi 5,7–6,4 proc., to jest to żółte światło. Na podstawie tego markera możemy powiedzieć pacjentowi, na ile nieprawidłowy jest jego metabolizm glukozy – kontynuował prof. Prejbisz.

Zapytany o to, jakie jego zdaniem powinny być wytyczne postępowania w stanie przedcukrzycowym, wskazał, że najważniejsze to:
• intensywna modyfikacja stylu życia, np. zmniejszenie masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej,
• leczenie innych czynników ryzyka, takich jak nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemia,
• włączenie leczenia, które oddziałuje na metabolizm glukozy najlepiej za pomocą metforminy lub leków przeciwotyłościowych, takich jak analogi GLP-1.

Co drugi Polak ma ryzyko sercowo-naczyniowe
– Stan przedcukrzycowy ma obecnie 40 proc. naszego społeczeństwa, cukrzycę 15 proc., zatem więcej niż co drugi Polak znajduje się w grupie bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Przed lekarzami jest trudne zadanie. Pacjent zyskałby więcej nie wtedy, gdy podamy mu leki, ale z rozmowy z lekarzem, podczas której ten mógłby wytłumaczyć, w jaki sposób chory powinien zadbać o zdrowie, naświetlić wszystkie problemy i pokazać, w jaki sposób zarówno ryzyko cukrzycy, jak i chorób serca może znacząco zmniejszyć – stwierdził prof. Aleksander Prejbisz.

Rozmowa do obejrzenia poniżej:
https://www.termedia.pl/diabetologia/Stan-przedcukrzycowy-powazne-ostrzezenie-,55395.html

Źródło: www.termedia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content